BEBEĞİN TOPUK İZİYLE ANNENİN PARMAK İZİ AYNI MIDIR?

MERAK EDİLEN BU İDDİANIN DOĞRU OLUP OLMADIĞINI UZMANINDAN ÖĞRENDİK.

Bebeğin topuk iziyle annenin parmak izi aynı mıdır?
0 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gökçen Erdoğan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Gizli Kapaklı Şeyler Gökçen Erdoğan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Cinsel Terapist
 
 

“Yeni doğmuş bebeğin topuk iziyle annenin parmak izi aynıdır” şeklinde ortaya atılan iddianın doğru olup olmadığını, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan’dan öğrendik.

Doğumdan sonra hastanelerde uygulanan yeni doğmuş bebeğin topuk izinin alınma sebebi aslında, bebeğin parmak izinin hemen oluşmamasından ve hastanedeki bebeklerin birbirleriyle karışmamasından kaynaklanır. Hem bebeğin hem de annenin kimlik teşhisi için yapılan bir yöntemdir. Konunun ayrıntılarını, Kadın-Doğum Uzmanı Erdoğan şöyle açıkladı:

“Doğum sonrasında biz hekimlerin ilk yaptığı şeyler arasında bebeğin ayak izini almak yer alır. Doğum defterinde bu izin hemen yanında annenin adı-soyadı, doğum tarihi, cinsiyeti ve annenin sol el başparmağının izi yer bulur.

Herkesin farklı bir genetik yapısı, buna bağlı bir o kadar da çeşitliliği vardır. Bu yüzden parmak içlerindeki protein kalıntılarından oluşan bu iz herkeste, hatta ikiz kardeşlerde bile farklıdır. Her şahsın eli de, ayağı da nev-i şahsına münhasırdır.

Burada annenin parmak izini almamızdaki maksat “bu bebeğin annesi bu şahıstır”ı belirtmektir. Keşke anne ve bebeğin izleri aynı olsaydı da sahipsiz bebeklerin anneleri çok daha kolay bulunabilseydi. Bu tıp ve suç bilimine elbette bambaşka bir boyut ve kolaylık getirirdi.”

Hazırlayan: Nilay Uzun

0 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL
BOY KİLO
HESAPLAMA  
Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene