Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BATILILAR KUNDAKLAMAYI TERCİH EDİYOR

Batılılar Kundaklamayı Tercih Ediyor
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
04.11.2010 - 16:30 | Son Güncelleme:

Kundaklama tarihe karıştı derken, tekrar neden tercih ediliyor?

Günümüzde neredeyse terk edilmeye yüz tutan kundaklama, Batılı ülkelerce yeniden tercih edilmeye başlandı. Aşırı ağlama krizlerinin önüne geçtiği düşünülen kundak hakkında asıl bilinmesi gerekenler neler?

18. yy’a kadar çocuk bakımında neredeyse evrensel bir uygulama olan kundağın, 18. yy’dan sonra özellikle de Batı toplumlarında giderek terk edilmeye başlandığını ancak halen Ortadoğu’da bazı ülkelerde geleneksel olarak uygulanmasına devam edildiği anlatan Dr. Anıl Yeşildal, son yıllarda Amerika, İngiltere ve Hollanda gibi bazı batı ülkelerinde yeninden kundak kullanımının arttığını söylüyor.

Zararı olduğu kadar faydası da olan kundaklama hakkında doğru bilenen yanlışlar olduğunu ileri süren Yeşildal, bu konu hakkında birçok bilgi sunuyor…

Doktorlar Neden Kundağı Tavsiye Etmiyor?

Biz doktorları kundağa karşı olmaya iten en önemli etmen özellikle de aşırı sıkı yapılan kundakların gelişimsel kalça çıkığı oranlarını ciddi bir şekilde artırmasıdır. İkinci bir sakıncası ise özellikle kendi kendine dönebilmeye başlayan bir bebeğin kundaklanması, onun kazara yüz üstü pozisyona dönmesi halinde ani bebek ölümünde de bir artışa neden olması şeklinde söylenebilir. Bir yandan yenidoğan bir bebeğin ısı düzenlemesine yardımcı olurken, yanlış uygulandığında da aşırı ısınma dediğimiz hiperetermiye yol açmaktadır. Yine sıkı sarılan bir kundak Akciğerlerin sıkışmasına neden olarak, ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına yol açabilir.

Kundağın Batıda Tercih Edilme Nedenleri

Kundak konusunda yapılan araştırmaları incelediğimizde kundak yapılan bebeklerin kontrolsüz kol-bacak hareketleri nedeniyle kendi kendilerini uyandırmadıkları ve dolayısıyla daha uzun uyuduklarını görüyoruz. Bu bebekler daha rahat uykuya geçebiliyorlar. Kendi kendine dönebileceği yaşa kadar yüz üstüne geçişi önlediği için ani bebek ölüm sıklığında da azalma sağlar.

Özellikle çok ufak doğan prematüre bebekler kundaklandıklarında daha az strese girmekte ve daha iyi bir sinirsel ve kas gelişimine sahi olmaktadırlar. Kundağın sanıldığı gibi süre ve miktar açısından emzirme sürecine de olumsuz herhangi bir etkisi yoktur.

Kundaklamayı Tercih Edenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

• İnce pamuklu bir kumaş seçilmeli
• Kalça eklemi rahatça aşağı yukarı ve yana hareket edecek şekilde alt kısım çok sıkı olmamalı
• Kundak örtüsü kolayca çözülüp de çocuğun ağzını burnunu kapatacak, boğulmasına neden olacak şekilde de gevşek bağlanmamalı
• Aşırı sıcak ortamda kundaktan kaçınılmalı
• Çocuğun başı asla kundağın içinde kalmamalı
• Örtüyle çocuğun göğsü arasına eliniz rahatça girebilmeli

Hangi Bebekler Kundaklanmamalı?

• Ailesinde kalça çıkığı öyküsü olanlar
• Kalça US’da ve/veya doktor muayenesinde kalça çıkığı riski bulunanlar
• Makat gelişi ile doğanlar
• Kendi kendine dönme ihtimali olan 3-4 aydan büyük bebekler
• Kundaklanmayı sevmeyen bebekler

Yayın tarihi: 04.11.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

bence kundak hiç iyi değil ben çok gördüm bebeğin kalça çıkıklığı yaşadığını bilemiyosunuzda bunu lütfen dikkat edelim anneler

23.03.2011 09:29:13 leyla altun

ben kundak yapmadım ama ya annem de kaldıgım için ilk 20 gün yaptık sadece kıyamadım bebegime

21.03.2011 16:01:27 gülşah kaplan
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: