Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PREMATÜRE BEBEKLERİN DERDİ BİTMİYOR

Prematüre bebeklerin derdi bitmiyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.01.2011 - 16:00 | Son Güncelleme:

Prematüre bebeklerin göz ve kulak sağlığında sorunlar yaşanabiliyor.

Prematüre bebekler diğerlerinden daha küçük oldukları için işitme ve görme gibi duyularında da daha hassas oluyorlar. Çocuk Doktoru Veli Karabuğa, sık görülen sorunlarını anlatıyor…

Ne Tip İşitme Sorunları Oluyor?

Yenidoğan yoğun bakımdan taburcu olan her yüz bebekten 2 ya da 3'ünde işitme kaybı saptanıyor. Bunun nedenleri, beynin doğum sırasında oksijensiz kalması, yüksek sarılık düzeyi, enfeksiyonlar, kullanılan ilaçların yan etkileri ve uzun süre ventilatör (solunum cihazı) tedavisine bağlı östaki borusunda fonksiyon bozukluğu. Bebekte işitme kaybı hafif olsa bile konuşmada gecikmeye ve öğrenme problemlerine neden olacağı için anne babaların da bu konuda dikkat etmesi gerekiyor.

Prematüre bebeklere işitme taraması yapılması, işitme kaybı tanısı konulan bebeğin erken tedavi görmesi son derece önemlidir.

Görme Sorunları Ne Kadar Belirgin?

Prematüre bebeklerin gözlerinin, retina tabakasının kan damarları tam gelişmiyor. Yüksek konsantrasyonda ve uzun süre oksijen tedavisi alan veya kritik hastalığı olan bebeklerde bu süreç uygun şekilde tamamlanamıyor. Prematüre retinopatisi denilen bu hastalık, tedavi edilmezse bebeği bekleyen son: Körlük.

İşte bu yüzden prematüre bebekler 4 haftalık olduklarında bir göz doktoru tarafından muayene edilmeliler. Üstelik bu muayenelerin göz damarları gelişimini tamamlayana kadar tekrarlanması gerekiyor. Retinopati saptanan bebek, lazer ile tedavi olduğunda görme kaybı riski azalıyor. Ancak bu bebeklerde büyüdüklerinde kırma kusurları, şaşılık ve göz tembelliği gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Bu nedenle bu bebeklerin senede bir göz muayenesi olması çok önemli.

Yayın tarihi: 16.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

salam ben Azerbaycandan samire Bayramzade lutfen bana yardimci olun cocugum 4,5aylik 2ayindan itibaren surekli kafasini 4,5gun saga 4,5gun sola ve 4,5 gun duz tutuyor ve bu beni cok rahatsiz ediyor.bu neden ola bilir?tesekkurler.

04.05.2011 17:02:47 Samire Bayramzade
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: