Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PREMATÜRE BEBEKLER RİSK ALTINDA

Prematüre Bebekler Risk Altında
1 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Prematüre bebekler diğer bebeklere göre daha fazla göz sorunu yaşıyor.

Prematüre bebeklerin diğer bebeklere göre daha fazla göz problemleri yaşadığı belirtiliyor. Göz Hastalıkları Uzmanı Serdar Özler, konu hakkında detaylı bilgiler sunuyor.

“Normal bir gebeliğin ortalama uzunluğu yaklaşık 40 hafta (280 gün)dır. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 37 haftadan erken doğumlar prematüre kabul edilmektedir.

Prematüre bebekler tam zamanında doğmuş bebeklere göre göz problemleri açısından daha fazla risk altındadır ve ne kadar erkense bu risk artmaktadır.

Bu durum retinanın normal dokusunun anormal kan damarları ve fibröz doku tarafından işgal edilmesine verilen isimdir. ROP (Prematüre retinopatisi) retinada kötü yara iyileşmesi, retina dekolmanı ve sonunda kötü veya hiç görmemeye sebep olur. Bazı vakalarda tam körlük gelişir.

Tüm prematüre bebeklerin ROP riski vardır. Çok düşük doğum kilolu bebekler ek risk altındadır. Özellikle de bu bebekler hemen yüksek oksijen ortamına alınmak zorunda kaldıysa risk çok daha fazladır.

Bebeğiniz prematür doğduysa mutlaka bu konuya özellikle eğitimli bir göz doktorunun görmesini sağlayın.” 

Ayrıca erken doğan bebekler anne sütü ve sevgisinden mahrum kalmasın diyorsanız sizleri "Annemi İstiyorum" kampanyamızı desteklemeye bekliyoruz.  

Yayın tarihi: 09.12.2010
1 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

Benim bebiş 32 haftalık doğdu, göz kontrollerinde damarların gelişmediği görüldü, takip edilmesi gerekiyor uzman bir doktor tarafından, 6 ay takip edildi ve hiç bir müdahaleye gerek kalmadan damarlar gelişti Allaha çok şükür, erken doğan bebeklerde takip edilmesi gereken bir sorun

10.12.2010 14:31:48 Fatih FATİH

BİZİM BEBİSİMİZDE 32 HAFTALIK DOGDU ROP MUAYNEMİZDE HİC BİR PROBLEMLE KARSILASILMADI.. DR LAR İSTERSEK 1 YIL SONRA BİR GÖZ MUAYNESİNE GİDİN DEDİİ. OGLUM SUAN 9 AYLIK VE GÖZ ARKASİNDAKİ SİNİRLERİNİN GELİSMEDİGİ SÖYLENDİ GÖRME ORANI BİZİMKİLER GİBİ NET OLAMİYACAKMİS.. ACABA TEDAVİSİ YOKMU?? ANTALYADAA TEDAVİSİ YOK DENİLDİ. 3 AYDAN 3 AYA TAKİPİ YAPILICAK. SİZCE GELİSME OLURMU.. NE OLUR ACİLEN CVP VERİNİZ.

Bebeklere hiç kıyamıyorum hele prematüre olanlara içim gidiyor. Kampanyanıza sonsuz destek veriyorum. Başarılar diliyorum.

09.12.2010 17:20:40 sevgi çiçek
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
Çörek otunu hayatınıza katın!yeniFormda Kalanlar KulübüFatma Yiğitoğlu

Çörek otunu hayatınıza katın!

Potansiyel ilaç olarak gözlenen çörek otunun birçok bilimsel çalışma ile desteklenmiş iyileştirici özellikleri bulunmaktadır. Devamı >
Gebe kalamamanın nedenleriyeniGizli Kapaklı ŞeylerGökçen Erdoğan

Gebe kalamamanın nedenleri

Tıbbi adı infertilite olan gebe kalamama, çeşitli fiziksel nedenler ve bunların yanı sıra ruhsal nedenlerle yaşanıyor.Devamı >
Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketleryeniEgzersizin 50 tonuBaturalp Beşer

Yaz gelmeden forma girmek için evde yapılabilecek hareketler

Kilo vermek için spor salonlarında uzun saatler ter dökmenize gerek yok.Devamı >
Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz? yeniYeni Bir YaşamBanu Çeçen

Siz de kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz?

Daha güzel, daha başarılı ya da daha zengin olursanız öz değerinizin artacağını mı düşünüyorsunuz?Devamı >