Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ZEKA TESTLERİ NEYİ ÖLÇÜYOR?

  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.03.2015 - 12:00 | Son Güncelleme:

Zeka nedir?

Zeka testlerine geçmeden önce, zekanın ne olduğunu anlamakta fayda var. Popüler anlamda zeka, genel öğrenme kapasitesi, çevresini kontrol edebilme yetisi, soyut düşünebilme ve yargılama yeteneği olarak tanımlanabilir. Aynı zamanda çevreye uyum sağlama, çevreyi değiştirme, değerlendirme, karmaşık fikirleri algılayabilme ve üretebilme, deneyimlerden ders çıkarma, hızlı öğrenme ve ilişkileri kavrayabilme yetisini de içerir.

Tanımı gibi zekanın ölçümü de halen tartışma konularından biridir. Her ekolun kendine göre ölçme yöntemi vardır, ancak kullanılan testler zekanın doğasını anlamak için yeterli olmayabilir. En kabul gören teknik, bireylerin zeka bölümlerini Intelligence Quotient ya da "IQ" skorunu bulmaktır. Son zamanlardaki yaygın görüş tek bir zeka yerine, çoklu zekanın varlığına ilişkindir. Yani, zeka birden çok yetenek ya da beceri alanının toplamıdır. Bu nedenle bir bireyin zekası okul ya da akademik başarısına denk değildir. Bir bireyin analitik düşünebilmesi, bu öğrendiklerini deneyimlerine yansıtabilmesi daha önemlidir.

Yayın tarihi: 10.03.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: