Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ZEKA TESTLERİ NEYİ ÖLÇÜYOR?

Zeka testleri neyi ölçüyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.03.2015 - 12:00 | Son Güncelleme:

Kişini zekası okul ya da akademik başarısına denk değildir.

Hemen hemen her anne-baba çocuğunun zeka seviyesini merak eder. Birçok aile, ülkemizde de yıllardır uygulanan kimi zeka testlerine başvurarak, çocuğunun zekasını belgelemek ister. Uzman Psikolog Pınar Dursun çocuklara yapılan zeka testleri hakkında bilgiler verdi.

Aileler çocuklarının zeka seviyesini merak eder

Çocuğun zeka seviyesini merak eden aileler, genellikle çocuğunun her becerisini, farklı durumlardaki problem çözme yeteneğini ve akıl yürütme tarzını, hep zeka belirtisi olarak yorumlarlar. Buna dayanarak bir uzmana başvurarak çocukların zeka seviyelerini ölçtürmek isterler. Psikolojik testler genel olarak, davranış paternlerini ölçme ve değerlendirme yoluyla gelecekteki davranışları yordama ya da tahmin etme amacı taşıyan, bazı davranışları standart ve objektif olarak gözlemlemeye yarayan ölçme araçlarıdır. Günümüzde eğitim ve klinik ihtiyaçların yanı sıra tüm alanlarda kullanılır. Bunun bir nedeni, testlerin karşılaşılan problemlere ilişkin pratik çözümler getirmesi ve özellikle objektif yönüyle kullanan kişiye kolaylık sağlamasıdır.

Testler genel zeka, yetenek-beceri ve kişilik olarak üç başlıkta toplanabilir. Güncel olarak kullanılan yüzlerce testler arasında zeka testleri çok önemli ve geniş bir yer tutar. Şu an günümüze kadar geliştirilmiş olan 14 bireysel, 8 grup zeka testi ve yedi gelişim testi toplam 29 adet olarak saptanmıştır.

Yayın tarihi: 10.03.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: