Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERİN OYUNCAKLARI NASIL OLMALI?

Bebeklerin Oyuncakları Nasıl Olmalı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
16.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

1 yaşına kadar bebeklerin oyuncaklarını alırken ayrı bir özen gösterelim.

Anne babalar, bebek doğduğu andan başlayarak onun için oyuncak seçmeyi severler, oyuncak alışverişinden zevk alırlar.

Bunda da haksız sayılmazlar çünkü renk renk, çeşit çeşit oyuncaklar çocuklar kadar, biz büyüklerin de ilgisini çekmektedir. Özellikle de bebeğin henüz tercih bildiremeyeceği ilk aylarında seçtiğimiz oyuncaklar, bizim beğenimizi yansıtmaktadır.

Bebeklerine uygun oyuncak seçmek isteyen aileler için elbette önerilerimiz var ancak şunu unutmamak gerekir ki, özellikle bebeğin ilk aylarında en önemli oyun arkadaşı ve oyuncağı ailesidir.

Bebek ve çocuklar oynayarak öğrenir ve kendilerini geliştirirler, çevrelerindeki dünyayı oyun aracılığıyla tanırlar. Bu serüvende onun en büyük yardımcısı siz olacaksınız. Eğer birlikte oynamak için zaman ayırmazsanız, bebeğe ne oyuncak alırsanız alın pek anlam taşımayacaktır.

0 - 6 Aylık Bebeğin Oyuncakları Nasıl Olmalı?

İlk aylarda siyah - beyaz gibi kontrast renkler içeren, kolayca görülecek oyuncaklar bebeğin ilgisini çeker. Hareket ettirilen böyle bir oyuncağı gözleriyle izleyecektir. Asıl olarak 4. ayda cisimlere uzanmaya başlayacak, bundan sonraki öğrenmede oyuncakların önemi artacaktır.

Bu dönemde yumuşak küpler, çıngıraklar, yumuşak hayvan oyuncaklar, diş halkaları, kırılmayacak aynalar ilgisini çekecektir.

6 -12 Aylık Bebeğin Oyun Alışkanlıkları

Bebeklerin ilgisini, neden - sonuç ilişkisini görebileceği aktivite kutusu tarzı oyuncaklar, çıngıraklar çeker. 8 -10 aylarda başparmak ve diğer parmaklarla objeleri tutabilir. Böylece bloklarla ve küçük objelerle oynayabilir.

Uygun oyuncaklar: Toplar, iç içe geçen kaplar, banyo için basit yüzen oyuncaklar, kalın pastel boyalardır.

Çocuk Doktoru
Nilüfer Toprakçı

Yayın tarihi: 16.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

her yasa gore artık oyuncak var bebeklerın genelde yumusak olmalı sungerler felan daha ıyı oluyo

20.03.2011 17:01:19 leyla altun
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: