Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

1 YAŞ ALTI ÇOCUKLARA NE TÜR OYUNCAKLAR ALINABİLİR?

1 yaş altı çocuklara ne tür oyuncaklar alınabilir?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
08.09.2015 - 15:15 | Son Güncelleme:

Doğru oyuncak seçimi 1 yaş altı çocukların beyin gelişimine yardımcı olarak çabuk öğrenmesini sağlar. Peki, hangi oyuncaklar alınmalıdır?

Çocukların en üst düzeyde gelişme gösterdiği dönem 0-2 yaş arasıdır. Bu nedenle bu dönemde çocuğunuzun hareketlerini aktif hale getirebilmek için özel bir çaba göstermeniz gerekir. Duyularının en geliştiği dönem ve tepkilerinin beyin gelişimiyle bağlantılı olduğu 1 yaş altı dönemde çocuğunuzu uyuturken veya banyo yaptırırken bile hareketlerinin gelişimini sağlamak adına oyuncaklar kullanmalısınız. Ancak oyuncak seçimi yaparken çocuğunuza zarar vermeyecek ve gelişimini olumsuz etkilemeyecek oyuncaklar tercih etmelisiniz. 1 yaş altı çocuklar için bazı oyuncakların hayati tehlikeye yol açabildiğini unutmamalısınız.

Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülperi Pınarcık çocuklarda oyuncak seçiminin yaşına göre yapılmasını belirterek “Daha ilk ayda görme, işitme fonksiyonlarının gelişmesinde yatak üzerine asılan müzikli oyuncaklar gibi sesli, hareketli, renkli objeler oldukça önemlidir. Çıngıraklar bebeğin el, ağız, göz koordinasyonunun gelişmesine yardımcı olur. Bunları seçerken sesli, kolay yıkanan, ısırınca kopmayanlar tercih edilmelidir” dedi.

1 YAŞ ALTI ÇOCUKLAR İÇİN NE TÜR OYUNCAKLAR TERCİH EDİLMELİDİR?

 • Çocuğunuzun tüm duyu organlarını uyarması için rengarenk, ışıklı ve sesli oyuncaklar tercih edin.
 • 1 yaş altı çocuğunuz için seçtiğiniz oyuncak; eliyle tutabileceği, ısırdığında koparamayacağı orta yumuşaklıkta olmalıdır.
 • 1 yaş altı çocuğunuzun banyosunu yaparken sağlıklı plastikten üretilmiş ve suya dayanıklı oyuncaklarla oynamasını sağlayın.

Bebek oyuncakları

 • 1 yaş altı çocuğunuzun oynaması için küçük ve hafif bir top bulundurun. Top peşinden gitmek emeklemesine yardımcı olur.
 • Seçtiğiniz peluş oyuncakların tüylerinin dökülmediğinden emin olun. Dökülen tüyler çocuğunuzun boğazına kaçabilir.
 • İç içe geçen halka şeklindeki oyuncaklar 1 yaş altı çocuğunuzun beyin gelişimi için son derece faydalı olacaktır.

BEBEKLERİ RAHATLATAN MÜZİKLER HANGİLERİDİR?

Yayın tarihi: 08.09.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: