Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

YENİDOĞAN BEBEK HANGİ ARALIKLARLA EMZİRİLMELİ?

DOĞUMDAN SONRAKİ İLK HAFTALARDA SIK ARALIKLARLA VE DAHA UZUN SÜRELİ EMZİRME ŞARTTIR.

Yenidoğan bebek hangi aralıklarla emzirilmeli?
10 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Emzirme süresi bebekten bebeğe değişir” diyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Bilge Çetinkaya, bebeğin emzirme süresinin nasıl belirleneceği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Emzirme süresi bebekten bebeğe değişir. Bazı annelerin sütü daha fazla olup bebeğin de emmesi iyiyse kısa sürede bebeğin doymasını sağlayabilirken, daha az aktif emen ya da anne sütü daha yavaş gelen annelerin emzirme süresi daha uzun olabilmektedir. Doğumdan sonraki ilk haftalarda sık aralıklarla ve daha uzun süreli emzirme şarttır. Bunun nedeni anne sütünün yeterli miktara erişmesi için tek geçerli etkenin etkin emzirme olmasıdır. İlk haftalarda daha uzun süreler emerek doyan bebeklerin haftalar ilerledikçe annenin de sütü arttığı için daha kısa sürelerde emzirilerek doydukları görülür.

Emzirme

BEBEĞİN EMZİRME SÜRESİNİ NASIL BELİRLEYEBİLİRİZ?

Yenidoğan bebek her ağladığında mutlaka emzirmek gerekir. Çünkü ağlamasının muhtemel sebebi açlık olacaktır. Ancak bebek 2-3 haftalık olduğunda yavaş yavaş kolik denen gaz problemleri başlayabileceğinden her ağlama bu aşamada açlıkla ilişkilendirilmemelidir. Yenidoğan bebeklerin en geç 3 saatte bir beslenmeleri gereklidir. Çünkü mideleri 3 saat içinde boşalır ve tekrar beslenmezlerse kan şekeri düşüklüğü olabilir, bebek aç kalabilir.

Eğer uyanmadıysa mutlaka 3 saat dolduğunda bebeğin altı açılıp bezi kirliyse değiştirilmeli, gerekirse ayak altlarına parmaklarımızla bastırarak uyaran verilmeli ve uyanması sağlanmalıdır. Bebek ne kadar uyanık ve aktifse o kadar iyi emecektir. İlk zamanlarda her bir memenin 15-30 dakika emzirilmesi uygundur. Tek bir memenin 30 dakikadan fazla emzirilmemesi oluşabilecek meme başı yaralarını önlemek için gereklidir. Ancak her iki memenin de 30 dakika kadar emzirilmesine rağmen bebek hala aranıyorsa ve ağlıyorsa bu durumda ya emzirme tekniğinde hata vardır ya da anne sütünün yetersiz olma ihtimali yüksektir. Bu durumda emzirme danışmanlığı hemşirelerden ve çocuk doktorlarından talep edilebilir.

Emzirme

GEREKTİĞİNDE MAMA TAKVİYESİ YAPILABİLİR

Yenidoğan bebeklerin ilk 15 gün içinde sıkı kilo takiplerinin, annelerin emzirme tekniklerinin denetlenmesinin amacı da anne sütü ile beslenmenin değerlendirilmesi ve bebeğin gelişiminin ona zarar vermeyecek şekilde desteklenmesidir. Anneye emzirme eğitimi ve emzirme teknikleri uygulamalı olarak tekrar tekrar anlatılır. Eğer kontrollerde bebeğin kilo alımı yetersiz ise emzirme eğitimi tekrar verilir. Yapılan hataların üstünden geçilir. Her zaman yegane besin kaynağı anne sütü olmalıdır. Hiçbir gıda anne sütünün yerini alamaz. Bu nedenle eğer gerekmiyorsa ve emzirmeye engel bir durum yoksa anneler mutlaka emzirme konusunda her zaman desteklenmelidir.

Haftalar ilerledikçe annelerin sütü miktar olarak da artacağından bebek emzirilirken uyarılmasına rağmen tek memeyi emmek ile uykuya geçebilir, doyabilir. Bu durumda bir sonraki emzirme zamanında emzirilmeyen taraftaki meme verilmelidir. Her bebeğin emme isteği, doyma süresi farklıdır. Ancak huzurlu bir uykuya geçiş doyma belirtisi kabul edilebilir. Eğer bebeğimiz günde 5-6 kez kaka ve idrar yapıyorsa bunlar da iyi beslendiğinin göstergeleridir. En kesin kanıt ise doktor kontrolleri sırasında kilo takipleridir.

10 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
UHT süt melek mi şeytan mı?İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

UHT süt melek mi şeytan mı?

UHT yöntemi, sütün içindeki bozulmaya neden olan maddeleri kontrol altına alır.Devamı >
Diş teli hakkında bilinen 10 yanlışAğız ve Diş SağlığıMerih Keçe

Diş teli hakkında bilinen 10 yanlış

Diş teli konuşma bozukluğuna yol açar mı? Dişlerde leke ve çürüğe neden olur mu?Devamı >
Sekste başarısız olma korkusuAşk, Mahremiyet ve CinsellikA. Cem Keçe

Sekste başarısız olma korkusu

Cinsel davranışların hepsi öğrenilmişdir yani her zaman daha iyisi olabilirDevamı >
62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmişDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

62'den tavşan yapmanın modası çoktan geçmiş

Çocukların resim yapmasını kolaylaştıracak hayvan çizimlerini harflerden yararlanarak siz de çocuğunuzla birlikte kolaylıkla yapabilirsiniz.Devamı >
Duydunuz zilin sesini!Ev KokusuÖzlen Çopuroğlu

Duydunuz zilin sesini!

Okulun ders zili sadece çocuklara değil, onların duygularını, hislerini en derinden hisseden ve dinlemeye çalışan ebeveynlere de çaldı. Devamı >
Neden gülümsemeliyiz?PusulaSerap Duygulu

Neden gülümsemeliyiz?

Gülümsemek bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gülümsemeyenlere göre ortalama 7 yıl daha fazla ömrünüzü uzatabilirsiniz.Devamı >
Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...GülinceGülin Kayalı

Sevinçle keder, doğumla ölüm kardeştir gülüm...

Bayramı, bayram gibi kutladık. Şekersiz, baklavasız. Gerçek bayram sevinçleriyle…Devamı >
  
Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek kordonu kesilmeden önce anneler bebekleriyle biraz daha fazla zaman geçirebilmeli.Devamı >
Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Uyurken kollarına hakim olamayan sevimli minik sizin de yüzünüzü güldürecek.Devamı >
Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Şirin halleriyle yüzünüzde tebessüm oluşmasını sağlayacak.Devamı >