Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

SİLİKON EMZİRMEYE ENGEL DEĞİL

Silikon Emzirmeye Engel Değil
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Meme protezleri anne ve bebeğe zarar vermiyor.

Yapısal olarak göğüslerin küçük olması, emzirmeye yeterli olabilse de bazı kadınlar için psikolojik sıkıntılara yol açtığı için silikonu tercih ediyor. Ancak ileride bebekleri emzirme konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacaklarını bilemediklerinden uygulamayan kadın sayısı da çok fazla. Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Cem Zeybek, konuyla ilgili detaylı bilgiler veriyor.

Meme Protezleri Zararlı mı?

Meme protezler meme ucu, meme altı ya da koltuk altı olmak üzere çeşitli yollarla meme dokusunun hemen arkasında ya da kasın arkasına konabilirler. Ne yolla konulurlarsa konulsunlar, hangi konumda bulunurlarsa bulunsunlar, silikon jel dolu meme protezleri herhangi bir hastalığa sebep olmazlar, mammografi çekilmesine ve yorumlanmasına engel teşkil etmezler ve emzirme sırasında da ne anneye ne de bebeğe zararlı değillerdir.

İmplantın içeriğinin süte karışması gibi bir olasılık da kesinlikle söz konusu değildir.
Bugün gerek yuvarlak şekilli, gerekse damla şeklinde olanları estetik amaçla tüm dünyada yaygın şekilde güvenle kullanılmaktadır.

Meme Protezlerinin Tarihçesi

Meme protezleri, ilk kez 1962 yılında Cronin adlı Amerikalı bir cerrah tarafından düşünülmüş ve onun fikri üzerine yine bir Amerikan şirketi tarafından üretilmiştir. Estetik cerrahların kullanımına sunulduğu 1964 yılından beri dünyada çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Meme protezlerinin dışı, silikondan üretilmiştir. İçinde ise çoğunlukla silikonun jel formu bulunmakla birlikte serum fizyolojik adı verilen steril su içerenleri de mevcuttur.

Meme protezlerinin ilk örneklerinin güvenilirliği 1970'li yıllarda sorgulanmaya başlanmış ve bu konuda ilk dava, implantlarının yırtılmasından şikayetçi olan bir kadın tarafından 1977 yılında kazanılmıştır. Bu davadan sonra da ABD'de, dünyadaki lider üretici firma aleyhine silikon jel içeren implantların çeşitli immün sistem hastalıklarına sebep olduğundan tutun da kansere sebep olabileceği veya emzirme yoluyla bebeğe zarar verebileceğine kadar çeşitli iddialarla binlerce dava açılmıştır. Hatta bu konu, yaklaşık 15 yıl boyunca Amerikalı avukatlar için ciddi bir geçim kaynağı oluşturmuştur.

Garip olan da söz konusu bu hastalıklar ile silikon jel içeren meme protezleri arasında bir ilişki olup olmadığını araştıran bilimsel çalışmalar olmamasına rağmen, Amerikan mahkemelerinin üretici firmayı ciddi tazminatlar ödemeye mahkum etmesidir. Sonunda 1991 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Güvenliği Dairesi (FDA), meme protezlerinin güvenliği ile ilgili kapsamlı çalışmalar sonuçlanıncaya kadar silikon jel içeren meme implantlarını yasaklamıştır.

1992 yılında aynı implantlar, araştırmalar sonuçlanıncaya kadar Fransa'da da yasaklanmış ve yalnızca içi serum fizyolojik dolu olan implantların kullanılmasına izin verilmiştir. 5 yıl süren kapsamlı epidemiyolojik araştırmalar içi silikon jel dolu meme protezlerinin güvenli olduğunu kanıtlamış ve yasak koyan ülkeler bu yasakları 1990'lı yılların sonlarından itibaren kaldırmaya başlamışlardır. Protez üreticileri de bu arada teknolojik aşama kaydetmiş ve implantların gerek dış kılıfları gerekse içerdikleri silikon jeller çok daha güvenli hale getirilmiştir.

İçerik olarak serum fizyolojik yerine silikon jel kullanılmasının nedeni, silikon jelin dokunmada meme dokusuna en yakın kıvamda olmasıdır.

Yayın tarihi: 15.03.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (7)

ne kadr eskıymıss ben hıc bılmıyordumm bunu öğrenmis oldum

19.03.2011 10:50:42 leyla altun

bende bilmiyordum gercektende cok eskiymiş

23.03.2011 00:02:11 gülşah kaplan

cok faydalı bi haber olmuş bence ben engel diye biliyordum bi cok kişide öyle düşünüyordur emnm

18.03.2011 21:09:55 gülşah kaplan
7 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
Yazın ders çalışsınlar mı?Yaşamdan Bir YaprakSabri Yurdakul

Yazın ders çalışsınlar mı?

Amerika'da eğitimciler artık uzun süreli tatillerin kısaltılmasını öneriyorlar.Devamı >
Çocuklar tüketim çılgınlığını ebeveynlerinden öğreniyor Mutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Çocuklar tüketim çılgınlığını ebeveynlerinden öğreniyor

Çocuk bir süre sonra ailesine bağımlı hale gelip, kendisini değersiz hissediyor!Devamı >
Restorana gittiğinizde sağlıklı seçimler yapın!İyi Beslen İyi YaşaDeniz Berksoy

Restorana gittiğinizde sağlıklı seçimler yapın!

Yemek siparişi verdiğinizde, içeriğinde ne kadar yağ ve kalori olduğunu biliyor musunuz? Devamı >
Ev yapımı bebek kurabiyesi tarifiFit Annenin GünlüğüAyça Terazi

Ev yapımı bebek kurabiyesi tarifi

Bebeğinize parmak yiyecek olarak verebileceğiniz lezzetli bir atıştırmalık...Devamı >