Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

GRİP OLAN ANNE EMZİREBİLİR Mİ?

Grip olan anne emzirebilir mi?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
28.02.2016 - 09:27 | Son Güncelleme:

Grip olan annelerin emzirmeye devam etmesini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Çivilibal, çocuklu annelerin grip anında neler yapması gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

Hızla yayılan ve ne şekilde değişime uğrayacağı tam olarak kestirilemeyen domuz gribi (H1N1) bebeklerde, kronik hastalığı olanlarda ölümcül seyredebiliyor. Anneler ise 'grip olursam bebeğimi emziremem' endişesi ile emzirmeye ara verebiliyor. Grip olan anne emzirmeye devam etmeli diyen uzmanlar, emzirmeyi kesen annenin aslında farkında olmadan bebeğini hastalıklara karşı koruyan doğal bir kalkanı yok ettiğini söyledi.

Grip, anne sütünden geçişten çok, havadan damlacık yolu ve yakın temas ile bulaşır. Emzirmeyi kesen anne, aslında farkında olmadan bebeğini hastalıklara karşı koruyan doğal bir kalkanı yok etmiş oluyor. Oysa grip vakalarının arttığı bu dönemlerde, emziriyor olmak büyük bir şans. Çünkü anne sütü, içeriğindeki bağışıklığı güçlendiren, antiviral ve antibakteriyel maddeler ile bebekleri hastalıklardan koruyor. Anne sütü ile beslenen bebekler, özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarını hafif ve daha az geçirirler.

Emzirme

MUTLAKA MASKE TAKIN

Annelerin emzirme sırasında alması gereken önlemler:

 • Emziren anne grip veya nezle geçiriyorsa nefesini olabildiğince bebekten uzak tutmalı.
 • Bebeğin yüzüne doğru öksürüp hapşırılmamalı.
 • Emzirme gibi yakın temas durumlarında mutlaka maske takılmalı ve bu maske en fazla 30 dakika sonra yenisi ile değiştirilmeli.
 • Göğüs ucu ve kıyafetler temiz olmalı, hijyen kurallarına uyulmalı.
 • Eller sık sık sabunla yıkanmalı.
 • Ellerin sık temas ettiği yüzeyler (masalar, kapı kolları, banyo yüzeyleri, mutfak tezgahı, oyuncaklar, vb) sık sık temizlenmeli.
 • Bebek ne annesi ne de bir başkası tarafından kesinlikle öpülmemeli,
 • Ev sık sık havalandırılmalı.
 • Grip olan anne mutlaka doktora danışarak ilaca başlamalı. Doktor tarafından antiviral ilaç kullanması önerilen anneler bebeklerini emzirmeye devam edebilir.
 • Emziremeyecek kadar hasta olan anne, pompa ile sütünü bir biberona sağıp bebeğine verilmesini sağlamalı.

 emzirme 

DOKTORA DANIŞMADAN İLAÇ KULLANMAYIN

Emziren anneler birçok ilacı doktor önerisi ve kontrolü altında rahatlıkla kullanabilir. Grip olan ve emziren anne gerekli olduğunda doktor önerisi ile antiviral (grip hastalığının tedavinde kullanılan ilaçları güvenle kullanabilir. Kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar ise bir elin 5 parmağını geçmez. Bunlar: sitotoksik ilaçlar (kanser ilaçları), migren tedavisinde kullanılan ergotamin türevi ilaçlar, altın tuzu içeren ilaçlar ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlardır.

Dinlenmek

EMZİRME SAATLERİ DIŞINDA DİNLENİN

Anne grip olduğunda grip olduğunda herkes gibi genel hijyen kurallarına mutlaka uymalı. Emziren anne süt verdiği için diğer insanlara göre daha fazla sıvı, vitamin ve minerale ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol sıvı, bitki çayı ve meyve tüketmelidir. Her zamankinden daha fazla proteinli gıdalar tüketmeli ve bebeklerini emzirme saatleri dışında sürekli dinlenmelidir.

CİHAN

Yayın tarihi: 28.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: