Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZİ SÜTTEN KESMEYİN

Bebeğinizi sütten kesmeyin
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
18.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Sütün azlığı endişesiyle annenin bebeğini sütten kesmesi yanlış!

Sütün azlığı nedeniyle annenin, vücut direncinin azalacağı endişesiyle bebeğini sütten kesmesi yanlış!

Bebeklerin beslenmesiyle ilgili toplumdaki bazı yanlış bilgiler, çocukların hastalıklara karşı dirençsiz olmasına yol açabiliyor. Yapılan tüm uyarılara karşın bir çok annenin, çocuğunu yanlış geleneksel metotlarla besleme alışkanlığını sürdürdüğünü görüyoruz. Sağlıklı bir nesil için, öncelikle annelerin bilinçlenmesi ve sık yapılan yanlışlardan uzak durmaları gerekiyor.

İşte bu dönemde bebekler için yeri doldurulamayacak olan tek besin maddesi, anne sütüdür. Sağlıklı bir çocuk, mutlaka 2 yaşını dolduruncaya kadar emzirilmelidir. Çok özel durumlar dışında, bunun başka bir alternatifi de yoktur.

Anne sütüyle beslenen çocuğun bağışıklık sisteminin istenilen ölçüde güçlendiğinin ve hastalıklara karşı yeterli anne sütü alamayan çocuğa göre daha dirençli olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığını görüyoruz. Hastalığa daha oluşmadan önce çare bulmayı amaçlayan modern tıp, bebeklerin anne sütüyle beslenmesine büyük önem vermektedir. Buna rağmen Türkiye'de nereden ve hangi kaynaktan çıktığı bilinmeyen bilgiler, annelerin kafasını karıştırıyor.

Bize gelen bazı anneler, sütünün az olduğunu ve vücudunda kalsiyum eksikliği olabileceğinden endişe ettiği için artık çocuğunu emzirmek istemediğini söylüyor. Bazılarının ise 2 yaşına gelmeyen bebeklerini sütten kesebilmek için, göğüslerine acı biber, tuzlu bal ya da ayakkabı boyası sürdüklerini biliyoruz. Sütün azlığı nedeniyle annenin, vücut direncinin azalacağı endişesiyle bebeğini sütten kesmesi son derece yanlıştır.

Prof. Dr. Hasan Koç

Yayın tarihi: 18.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (3)

kızım 21 aylık hala emziriyorum + mutluyum = mutluyuz =)

2 yasina 2 hafta war , hala emziriyorum :)))

09.06.2011 19:31:59 Mc Allen Akkaya
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: