Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE SÜTÜYLE BESLENEN BEBEKLER DAHA AZ AĞLIYOR!

Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlıyor!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
08.08.2015 - 13:00 | Son Güncelleme:

Uzm Dr. Halil Değirmencioğlu, bebek gelişimi ve sağlığı için anne sütünün doğal sakinleştirici etkisi olduğunu belirtti.

Çocuk sağlığının korunması için ilk 6 ay anne sütünün çok önemli olduğu ve 2 yaşına kadar emzirmenin devam etmesi gerektiği belirtildi.

Çocukların sağlığının korunması ve geliştirilmesi için yürütülen çalışmalar daha bebekler dünyaya gelmeden başlar ve doğumla birlikte artarak devam eder. Doğumu izleyen ilk 18 aylık dönemde bebeğin beslenme tarzı çocuğun daha sonraki fiziksel, zihinsel ve sosyal gelişimi açısından çok büyük önem taşır. Bir bebeğin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için ideal beslenme yöntemi emzirmedir.

Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Feyza Türkmen İlkkahraman ve Yenidoğan Uzmanı Uzm Dr. Halil Değirmencioğlu 1-7 Ağustos Dünya Emzirme Haftası dolayısıyla ilgili olarak anne sütünün önemine dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlar!

Bebek için en doğal, en özel besin anne sütüdür

Anne sütü, bebek için yeri doldurulamaz bir doğa harikası olduğunu belirten Uzm Dr. Halil Değirmencioğlu, ”Emzirdiğinizde, bebeğiniz için en iyi, içeriği mükemmel, en besleyici, en kolay hazmedilen ve bebeğinizi hastalıklara karşı koruyan besin kaynağını vermiş olacaksınız. Organ ve sistemlerin gelişmesini düzenleyen büyüme faktörlerini içerdiğinden bebeğin büyümesini ve gelişmesini hızlandırır. Anne sütü bebeğin ilk 6 ayda ihtiyacı olan protein, yağ vb. her türlü besin değerine sahiptir. Bu nedenle D vitamini ve flor dışında hiçbir ek besine, ek sıvıya, vitamine gereksinim duymaz. Her zaman hazırdır. Bedava, katkısızdır ve temizdir. Her annenin sütü kendi bebeği için en uygun özelliktedir. Prematüre bebeği olan annenin sütü prematüre bebeğe,1 aylık bebeği olan annenin sütü 1 aylık bebeğe,3 aylık bebeği olan annenin sütü 3 aylık bebeğe göredir” dedi.

Her koşulda ve her zaman emzirme

İlk 6 ay bebeklere sadece anne sütünün verilmesi gerektiğini vurgulayan Uzm Dr. Halil Değirmencioğlu, ” İlk 6 ay bebeklere sadece anne sütü verilmelidir, 6 aydan itibaren ek besinlere başlanmalıdır. 2 yaş ve üzerine kadar ek besinlerle birlikte emzirmeye devam edilmelidir. Emzirmenin sıklığı ve süresi konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. Emzirmenin zamanı yoktur, aslında yeri de yoktur. Emzirmenin zamanı, tamamen bu konuda kendi ritmini bilen ve bize bir şekilde bunu ifade eden bebekler tarafından belirlenir. Anne açlık belirtilerine dikkat etmelidir.

Bebek kendiliğinden uyanmıyorsa en geç 4 saat sonra uyandırılmalıdır. Bebek günde en az 8-12 kez emzirilmelidir. İlk günlerde ortalama toplam süre 45 dakika iken ilerleyen günlerde bu süre 15 dakikadır. Bebek emzirildikten sonra bebekler annenin göğsü üzerine yatırılmalı ve emme sırasında yuttukları hava çıkarılmalıdır. Aksi takdirde midede biriken bu hava kusmaya veya karın ağrısına neden olabilir. Annelerimize özellikle gece emzirmelerini öneriyoruz. Belki siz annelerimiz için bir yük gibi görünse de, aslında prolaktin hormon salgısının artması nedeniyle gece emzirmeleri, anneye kısa ama daha doyurucu bir uyku sağladığı gibi, büyüme hormonu en üst düzeyde olan bebekler içinde büyütücü ve besleyici etkisi yüksek bir öğün olmaktadır” uyarısında bulundu.

 Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlar! 

Anne sütü bebekteki obezite riskini azaltır ve kronik hastalıkları önlenir

Emzirmenin bebek ve anne için birçok faydası olduğunu belirten Uzm Dr. Halil Değirmencioğlu, “Anne sütü ile beslenme bebekte, bazı kronik hastalıklar ve obezite riskini azaltır. Kabızlık ve pişik daha az görülür. Çene ve diş gelişiminde önemli rolü vardır. Bebeğiniz için doğal bir sakinleştiricidir. Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlarlar, daha iyi uyurlar. Emzirme, anne-bebek arasındaki bağı güçlendirir. Anne için ucuz, hazırlama sorunu olmaması ve doğum sonrası kanamayı çabuk keserek kansızlık oluşmasını engellemesi gibi faydaları vardır. Ezirme, annenin gebelik öncesi kiloya dönmesine yardımcı olur. Annede sakinlik ve duygusal tatmin sağlar. Meme ve yumurtalık kanserinden korur. Doğum sonrasında kemiklerin yeniden mineral kazanmasını sağladığı için, menopoz sonrası kalça kemiği kırığı riskini azaltır” ifadelerini kullandı.

Emzirme problemi yaşayan anneler mutlaka doktora görünmeli

Emzirme de yaşanan problemlerle ilgili olarak annenin doktora gitmesi gerektiğini belirten Uzm Dr. Halil Değirmencioğlu, “Emzirmenin ilk haftalarında göğüs ile ilgili problemler (süt birikmesi, meme başı içine çökük, meme de enfeksiyon, apse, meme başında çatlak olması gibi) yaşayabilirsiniz. Bu sizin emzirmenizi etkileyerek ve bebeğin yeterli süt almasını engelleyebilir. Annenin anksiyete yaşamasına neden olabilir. Anne emzirmeyi devam ettirmekte güçlük çekebilir. Bu gibi durumlarda doktorunuza başvurmanız önemlidir” şeklinde konuştu.

   Anne sütüyle beslenen bebekler daha az ağlar!   

Anne sütü bebekle anne arasında duygusal bağ kurar

Aydın ili emzirme oranlarını artırmak istediklerini belirten Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Op. Dr.Feyza Türkmen İlkkahraman, anne sütü, bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi için en uygun, eşi bulunmaz bir beslenme yöntemidir ve anne ile bebeğin sağlığı üzerinde çok özel biyolojik ve duygusal bir etkiye sahiptir. Anne Sütü ve Emzirme Konusunda verilen eğitimlerin sürekli ve etkili olmasının öneminin farkındalığı ile çalışan hastanemizde gebelik döneminden başlayarak doğum anı ve doğum sonu dönemde de devam eden, genel ve kişiye özel eğitimlerimizle Aydın ili emzirme oranlarını arttırmak en büyük hedeflerimiz arasındadır. Bu hedefler doğrultusunda gebelik döneminde poliklinik hizmetleri sırasında ve Doğum Öncesi Hazırlık Sınıfımızda genel emzirme eğitimi yaptığımız gebelerimize bu eğitim doğum anında tekrar edilmektedir. Doğum sonu dönemde anne ve bebeğin ten tene teması sağlanarak ilk yarım saat içinde emzirtilmekte ve annenin emzirme konusunda bir sorunu varsa soruna özel girişimler planlanıp uygulanmaktadır ”dedi.

Çocuklar annelerinin en değerlisidir

Bebeğinizin yaşam kalitesini belirlemek sizin elinizde diyerek annelere seslenen Op. Dr. Feyza Türkmen İlkkahraman, “Anne sütü yaşadığınız binanın temeli gibidir, temelleri ne kadar sağlam atarsanız bebeğinizde o denli kaliteli bir yaşama sahip olur. Çocuklarımız bizim en değerli hazinemizdir ve mutluluk kaynağımızdır. Bu vesileyle ‘’Bebek dostu hastane’’ Aydın Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi olarak emzirme ve anne sütünün önemini bir kez daha vurgulamak istedik” ifadelerini kullandı.

İHA

Yayın tarihi: 08.08.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: