Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMANIN YOLLARI

Anne Sütünü Artırmanın Yolları
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Anne sütünü artırmak için bu koşulları yerine getirmeniz gerekiyor.

Anne sütünü artırmanın en önemli yolu 3-4 litre sıvı tüketmektir. Sıvı tüketiminin büyük bölümünü su olarak tüketmek önemlidir.

Ayrıca şekersiz komposto suyu, meyve suyu, süt, ayran, maden suyu gibi sağlıklı içecekleri tüketmek de süt miktarı ve kalitesini artırır. Ancak bu içecekleri dikkatli tüketmek gerekir. Fazla tüketildiklerinde kalori alımının artacağı dolayısıyla kilo almaya sebep olacağı unutulmamalıdır.

Sağlıklı Beslenmek

Sağlıklı beslenmek için temel besin grupları olan et grubu, süt grubu, sebze grubu, meyve grubu, tahıl grubu besinleri yeteri kadar ve dengeli olarak her öğünde tüketmek gerekir. 
Anne sütünün kaliteli olması annenin sağlıklı beslenmesi ile doğrudan ilişkilidir. Tek tip beslenmek ne anneye ne de bebeğe fayda getirir.

Bebeği Ağladıkça Emzirmek

•İlk 6 ay bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi gerekir. Aksi bir durum olmadıkça (sütünüzün yetmemesi, zorunlu ilaç kullanımı gibi) bebeğinizi ilk 6 ay süresince yalnızca anne sütü ile besleyin.

•Sadece anne sütü aldığı ilk 6 ay boyunca bebeğiniz istedikçe –ağladıkça emzirin. Emme refleksi iyi olan bebekler süt salınımını uyararak daha çok süt yapılmasını sağlar.

•Bebeğinizi doğru pozisyonda emzirin. Memenize makas yapmayın. Bu şekilde süt kanallarının bazılarına zarar veriyor olabilirsiniz. Yanlış pozisyonda emzirmek ve memeyi makaslamak da anne sütünün miktarını azaltabilir.

•Bebeğiniz sizi emerken çabuk yoruluyor hatta uykuya dalıyor olabilir. Bu karnının doyduğu anlamına gelmez. Her seferde iki göğsünüzü 10 ar dakika emzirerek göğüslerinizin boşalmasını sağlayın. Böylece yeni süt yapımı hızlanır ve bebeğiniz de aç kalmamış olur. Eğer uyanmıyorsa sağarak süt bezlerini boşaltın ve sağdığınız sütü dolapta saklayarak bebeğinize gerektiğinde verin.

•Göğüslerinizin deforme olacağı gibi estetik kaygılarınız bilinçaltında olduğu sürece süt veriminiz azalır. O yüzden gönülden süt vermeyi isteyin.

Fiziksel Olarak Fazla Yorulmamak

•Anne sütünün devamlılığı için sağlıklı beslenme kadar düzenli uyku ve dinlenmiş olmak gerekir.

•Gün içinde bebeğinizi uyurken kendinizi de dinlendirin. Günlük ev işlerini biriktirmeyin gerekirse yardım alın.

Diyetisyen 
Aysen Arıcan

Yayın tarihi: 15.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

bol bol emzirin arkadaşlar ve bolcanada su için

20.03.2011 17:19:13 gülşah kaplan
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: