Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN 7 BESİN!

Anne sütünü artıran 7 besin!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Gökçen Erdoğan’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Gizli Kapaklı Şeyler Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı - Cinsel Terapist
 
 

20.04.2016 - 10:30 | Son Güncelleme:

Anne sütünü artıran en önemli etkenin duygusal açıdan güçlü ve mutlu olmak olduğunu söyleyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Gökçen Erdoğan, anne sütünü artıran 7 sağlıklı besini açıkladı.

Doğumla birlikte anne için yeni telaşlar ve kaygılar başlıyor. Bunların içinde belki de en belirgin olanı ‘anne sütünün yetmemesi’ korkusu. Bu can sıkıcı ve aslında yersiz kaygının ana nedenlerinden biri ise ‘sütün yetiyor mu’ sorusunu çoğu zaman düşüncesizce soran eş dost, yakın akraba.

Lohusalık döneminin çetrefilleri çoktur ama tazecik anneleri en çok kızdıran, üzen ve sıkıntıya sokan, herkesin onun emzirme sıklığı, biçimi ve isteğiyle fazlaca yakından ilgilenmesidir.

emzirme

Anne sütü son derece önemli ve faydalıdır, ancak bir bebeğin yararını annesinden çok düşünme ihtimalimiz yoktur. Deneyimlerimizi paylaşmak ve yardımcı olmak için nazik ve ince düşünceli sınırlar çizmemiz gerek. İncitmemek, korkutmamak ve kaygılandırmamak, yetersizlik hissine düşürmemek için.

Gebeliğiniz boyunca doktorunuzun tavsiyelerine uygun biçimde beslenip doğum sonrasında da sütü azaltan gıdalardan uzak durduysanız sütünüz bebeğiniz için yeterli olacaktır. Sütün azlığı, bebeğe yetmemesi nadir rastlanan bir durumdur ve bir anne çeşitli nedenlerle emziremiyorsa dahi, bu, dünyanın sonu değildir. Günümüz teknolojisi, uzmanlar eşliğinde formüller üreterek anne sütünü aratmayacak ek besinler sunmaktadır. Bunlar için de doktorunuz en doğru tavsiyeyi sunacaktır size.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN 7 SAĞLIKLI BESİN

1-SU:

Su, yaşamın ta kendisidir. Günde 2.5-3 litre su içmek anne sütünü de artırır. Çünkü sütün önemli bir kısmı sudan oluşmaktadır.

2-SÜT ÜRÜNLERİ:

Süt, yoğurt ve peyniri düzenli olarak tüketmek anne sütünü artırır ve anne sütündeki kalsiyum kalitesini korur.

3-SEBZE MEYVE:

Yeşil yapraklı sebzeler, havuç ve kayısının anne sütüne direkt etki ettiği bilinmektedir. Ayrıca kuru meyveler de sütle birlikte tercih edilebilir. Gün ortası aperatifi olarak kuru ceviz&süt, kuru incir&süt güzel fikir.

 meyve 

4-BAKLAGİL:

Etli sebze yemekleriyle birlikte kuru baklagil tercih etmek de anne sütünü artırır. Kuru fasulye tüketiminde gaz yapma riskini göz önünde bulundurmak gerektiğini ekleyelim.

Yayın tarihi: 20.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: