Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

ANNE SÜTÜ KABIZLIĞI ÖNLER Mİ?

Anne Sütü Kabızlığı Önler mi?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
07.12.2010 - 12:40 | Son Güncelleme:

Anne sütünün bebeklerde kabızlık problemini çözdüğü doğru mu?

Çocuklarımız kabızlık sorunu ile sık sık karşılaşıyor ne yazık ki. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Sevil Elçin Kızılok, kabızlığın her yaşta görülen bir sindirim sorunu olduğunu belirterek, bazı bebeklerde anne sütü alsalar dahi kabızlığın görülebileceğini ifade ediyor.

Anne sütü çocuğun her türlü ihtiyacını karşılıyor. Ancak bazen barsak yapısındaki sorunlar anne sütünün bile kabızlık yapmasına neden olabiliyor.

Barsak genişliği gibi doğuştan gelen hastalıklarda anatomik sorunlar olabiliyor. Bu durumdan dolayı da kabızlık sorunu yaşanabiliyor.

Aileler, çocuklara zorla yemek yedirmeye çalışıyor. Eğer sebzeyi sevmiyorlarsa başka gıdalarla da karıştırıp sevdirmek gerekiyor. Anneler bebeklerin katı gıdaları sevip yemesi halinde sürekli bu gıdalara yönelince de kabızlık oluyor.

Okulda tuvalete gitmenin zorluğu da kabızlık yapabiliyor. Çocuklar okulda tuvaletini tutuyor ve tuvalete gitmiyor. Bu problem de kabızlığa yol açıyor.

Psikolojik olarak da tuvaletini yapmak istemeyen çocuklar var. Bu durum da çocukların kabız olmasına sebep oluyor. 

Yayın tarihi: 07.12.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

anne sütü bunu arttırabilir bile tam tesi

25.03.2011 12:52:13 gülşah kaplan
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: