Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YENİ DOĞAN BEBEKLER İÇİN UYKU REHBERİ

Yeni doğan bebekler için uyku rehberi
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Esra Şimşek’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

29.10.2018 - 01:04 | Son Güncelleme:

Sıkı bir uyku eğitimi 4. aydan önce tavsiye edilmiyor. Ancak dördüncü aya kadar bebek dünyaya çok hızlı adapte olduğu için bazı uyku alışkanlıkları geliştirebilir. Sağlıklı ve düzenli bir alışkanlık geliştirmesi konusunda bebeğinize destek olabilirsiniz.

Yenidoğan bebekler ilk bir hafta günlerinin çoğunu uyuyarak geçirirler. Birkaç hafa sonra uyanık kalma süreleri artar ama 0-2 ay arasındaki bebekler günün 17-18 saatini uyuyarak geçirir. Gündüz 5-6 defa uyuyup uyanabilirler.

yeni doğan bebeklerin uyku düzeni

Bu dönemde bebekler gece gündüz farkını bilmezler. Aslında gece uyanık kalıp gündüz uyumaya meyillidirler. Bebekler anne karnıdayken annenin hareketleri ve vücut fonksiyonlarının sesi bebeğin uyumasını sağlar. Anne uykuya geçince sesler ve sallanma azalır, bebek uyanık kalıp daha aktif olur.

Vücutları melatonin salgılamaz sadece az bir miktar anne sütünden alır. Özellikle gece emzirmeyi karanlık ve sizin için iyi bir uyku ortamında yaparsanız, sütünüzden bebeğinize melatonin geçer. Melatonin 3. aydan önce salgılanmaz. 4. aya doğru sirkadiyen ritim tam oturmaya başlar ve bebek uyku eğitimine hazır hale gelir. Sirkadiyen ritim; beyne, güneşin hareketlerine gore uyku ve uyanma sinyalleri gönderen biyolojik saat olarak bilinir.

İlk üç hafta bebeğinizin yarım saaten fazla uyanık kalması yorulmasına sebep olabilir. Az önce uyandı neden ağlıyor diye düşünmeyin.

Yenidoğan bebeğinizin gündüz uyku süresini toplam 5 saat ile sınırlandırın.

Gündüz toplam uyku süresini 5 saatle sınırlandırmak iyi bir fikir olabilir. Her gündüz uykusunda 2 saatten fazla kesintisiz uyumasına izin vermeyin. Her uykusunda 1,5 saat uyutup iki uyku arasını bir saat olarak ayarlarsanız gündüz uykusu 5 saat olmuş olur.

YENİDOĞAN ANNESİNİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN İPUÇLARI

 • 10 dakikalık basit rutinler oluşturmaya başlamak
 • 24 saatte bir defa uyanıkken yatağa koyup uyutmaya çalışmak
 • Gündüz 2 saatten fazla kesintisiz uyumamasını sağlamak
 • Bebeğinizi iyi gözlemleyip beden dilini yani uyku ve açlık sinyallerini öğrenmeye çalışmak
 • Bebeğinize kaliteli ve güvenli bir uyku ortamı hazırlamak

Gündüz salonda küçük bir beşikte veya başka bir şeyde uyutuyor olsanız bile akşam 7'den sonraki uykularında gece uyuduğu yatağı tercih edin ve bu saatten sonraki uyanmalarında sessizce ve kısık ışıkta emzirin. Altını değiştirmeniz gerekiyorsa yine sessizce ve kısık ışıkta yapın ve tekrar yatırın.

bebeklerin salonda uykusu

Akşam 7'den sonraki uyanmalarda oyun molası vermeyin mümkünse kucağınızdan indirmeyin. Zaten büyük ihtimal siz emzirip bakımını yapana kadar geçen 30 - 40 dakikalık sürede tekrar uykusu gelmiş olacak.

Bebekle ilk hafta ve bebekle ilk kırk gün başlıklı yazılarımı okumanız da çok büyük bir fayda sağlayacaktır.

Yayın tarihi: 29.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: