Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

YAŞA GÖRE ÇOCUKLARDA DİL GELİŞİMİ

Yaşa göre çocuklarda dil gelişimi
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Sümeyra Öztürk’ün YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Dil ve Konuşma Terapisti
 
 

10.05.2016 - 13:30 | Son Güncelleme:

Dil gelişimindeki gecikmeyi anlamak için ebeveynlerin dil gelişimi hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğini söyleyen Uzman Dil ve Konuşma Terapisti Sümeyra Öztürk, çocuklarda dil gelişim süreçlerini anlattı.

Çocukların dil gelişiminde bir gecikme olup olmadığını belirleyebilmek için ebeveynlerin normal dil gelişim süreçleri hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

1 YAŞ: 1 yaşındaki çocuk iletişim için jest ve mimiklerin yanı sıra, sözcüklerle de kendisini ifade etmeye başlar, 2 sözcüğü birleştirerek basit cümleler kurabilir. 

2 YAŞ: 2 yaşındaki bir çocuk konuşma esnasında ortalama 50-100 sözcük kullanır, 2-3 sözcükten oluşan cümleler kurar, olumsuzluk eki ve ismin hal ekleri gibi basit ekleri kullanır.

3 YAŞ: 3 yaşındaki bir çocuğun kullandığı sözcüklerde ciddi artış görülür, ortalama 800-1500 sözcük kullanır, 3-4 hatta 5 sözcüklü cümleler kurar, uzun anlatımlar yapabilir ve karşılıklı sohbet eder.

4 YAŞ: 4 yaşına gelen bir çocuğun ise konuşması yetişkin konuşmasına çok yakındır; karmaşık cümleler kurabilir, uzun anlatımlar yapar, eklerin hepsini doğru şekilde kullanır ve “r” sesi dışında tüm konuşma seslerini üretir.

Gecikmiş konuşma probleminde aileler genellikle kendiliğinden düzeleceği düşüncesiyle bekleme eğilimindedir. Ancak bu durum terapi için geç kalmalarına ve çocuktaki davranış problemlerinin artmasına neden olabilir. En önemlisi de çocuk okul döneminde sorunlar yaşayabilir; çünkü öğrenme ve okul başarısı için konuşma ve iletişim becerilerinin yaşa uygun bir şekilde gelişmiş olması gerekir. Bir öğrencinin okulda başarılı olabilmesi için eğitim ortamındaki öğretmenler ve öğrenciler ile sağlıklı bir iletişim kurması gerekir.

KONUŞMA GECİKMESİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

 • Konuşma gecikmesinin tedavisi konuşma terapisti tarafından yapılır.
 • Terapide çocukla çalışmanın yanı sıra, anne ve babanın çocukla kurduğu iletişimi etkili hale getirmeye yönelik teknikler öğretilir.
 • Ayrıca çocuklardaki dil ve konuşma gelişimini desteklemek için ebeveynlere evde uygulamaları için çeşitli egzersizler verilir, dil gelişimini desteklemek için oyun oynama ve kitap okuma etkinlikleri esnasında nelere dikkat etmeleri gerektiği öğretilir.
 • Her çocuğa ise bireysel özel terapi planı hazırlanır. Örneğin; cümleyi kurabilmesi için sözcük üretimi, eksik eklerini kullanımı ya da cümlelerdeki sözcük sayısı artırılmaya çalışılır. Tüm bu etkinlikler haftalık olarak izlenerek ailelere geri dönüş yapılır.
Arpanetmedya.com tarafından hazırlanmıştır.
Yayın tarihi: 10.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: