Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

UYUTURKEN BEBEĞİN BAŞINI DEĞİL, VÜCUDUNU SALLAYIN!

Uyuturken bebeğin başını değil, vücudunu sallayın!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
15.01.2016 - 11:59 | Son Güncelleme:

Anne babalar bebeklerini uyuturken çeşitli yöntemler kullanıyor. Birçok anne, bebeğini sallamayı tercih ediyor. Peki, bebekleri uyutmak için sallamak doğru mu? Bebek nasıl uyutulmalı?

Sallayarak uyutmanın çocuğu sersemleştirdiğini söyleyen Çocuk Gelişimi Uzmanı İlknur Güven, “Çocuğun sallama sırasında algısı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi kendini kaybeden çocuk uykuya geçer. Zaten sallanarak uyumaya alışan çocuk bir süre sonra aktif uykuya geçmekte zorlanır” uyarısı yaptı ve bebeklerde uyku konusuyla ilgili önemli bilgiler paylaştı.

YENİ DOĞAN BEBEKLERDE UYKU TÜRLERİ

Bebeklerin uyutulmasına yönelik yöntemler büyük ölçüde ailenin sosyokültürel yapısı ile ilişkilidir. Farklı kültürlerde ve toplumlarda bebeklerin uyutulmasına ilişkin farklı metodlar kullanılır. Annelerin panik ve çocuğunu uyutma telaşının nedeni uyku-uyanıklık ritmi bebeklerin beyin gelişiminin önemli bir parçası olmasıdır. Yeni doğan bebeklerde altı çeşit uyku-uyanıklık durumu tanımlanmıştır. Bunlar;

 1. REM uykusu (aktif uyku)
 2. nonREM uykusu (sakin uyku)
 3. Mahmurluk (drowsy)
 4. Uyanıklık (alert)
 5. Yaygaracı (fussy)
 6. Aktif ağlama

Bebek ve uyku

REM UYKUSU BEBEĞİN BEYİN GELİŞİMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Yeni doğan bebeklerin uykusunun yarıdan fazlası REM uykusudur. Bebeklerin 1-4. ayları arasında nonREM uyku süreleri artmakta, uyku başlangıcı REM uykudan nonREM uykuya geçmekte ve en uzun uyku dönemleri gece olmaya başlamaktadır. Bununla birlikte beyin gelişimi REM uyku ile ilişkili olduğundan REM uyku miktarındaki azalma insanlarda okul öncesi dönemlere kadar devam eder. REM uyku bebeğin beyin gelişimi için çok önemlidir. Bu sırada endojen nöronal aktivite devam etmekte böylece dışarıdan uyarının az olduğu bu sürede beyin gelişimi desteklenmektedir. Sallayarak uyumak çocuğu sersemleştirir. Çocuğun sallama sırasında algısı düşer. Bu sırada hipnoz olur gibi kendini kaybeden çocuk uykuya geçer. Zaten sallanarak uyumaya alışan çocuk bir süre sonra aktif uykuya geçmekte zorlanır.

Bebek ve uyku

ÇOK HAFİF, RİTMİK BİR ŞEKİLDE PIŞPIŞLAYIN

Bebeğin başını değil, vücudunu sallamak gerekir. Toplumumuzda yaygın bir uyutma biçimi bebeğin sallanarak uyutulmasının, süt çocukluğu dönemindeki uyku bozukluklarında ailelere önerilebilecek bir uyutma biçimi olabileceğini düşünmekteyiz. Ancak hızlı olmamak kaydı ile çocuğun başını değil bütün vücudunu çok hafif ritmik bir şekilde pışpışlanarak yapılmalıdır.

CİHAN

Yayın tarihi: 15.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: