Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

UYKU EĞİTİMİ KESİNLİKLE YATAKTA AĞLATARAK VERİLMEMELİ

Uyku eğitimi kesinlikle yatakta ağlatarak verilmemeli
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.07.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Büyük bir heyecan ve mutlulukla bebeğini kucağına alan annelerin yaşadığı başlıca sorunlardan biri olan uyku problemine “ağlatmadan uyku” eğitimi ile çözümler sunan Pedagog Tansu Oskay doğumdan itibaren en kısa süre içerisinde bu eğitimin tamamlanması gerektiğini belirtiyor ve konuyla ilgili tavsiyelerde bulunuyor.

Bebeğin fizyolojik ve psikolojik olarak kendini daha iyi hissetmesi ve sağlıklı büyüyebilmesi için 0-24 ay aralığında tamamlanacak bir uyku eğitimi ideal…

Bebeklerde uyku düzeni

Bebeğin ayına bağlı olarak, yapılması uygun olan ve olmayan davranışlar var. Örneğin, uyku eğitimi kesinlikle yatakta ağlatarak verilmemeli. Yatakta bir başına, ağlatarak verilen uyku eğitiminin bebeği duygusal olarak hırpaladığı ve çeşitli sorunlar yarattığı biliniyor.

Bebeklerde uyku düzeni

Tutarsız zaman limitleri, bilinçsiz denemeler, “Deneyelim, görelim” düşüncesi ile biraz o metottan, biraz bu metottan alınan uygulamalar da bebeğin kafasını karıştıran bazı hatalar arasında.

Bebeğe verilen birbirini tutmayan sinyal ve mesajlar sorunları da beraberinde getiriyor.

Verimli ve sağlıklı bir uyku için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi ise bebeğin bir an bile olsa annesi tarafından yatağa terk edildiğini hissetmemesi.

Doğru olan; bolca dokunmanın ve göz temasının olduğu; bebeğin ebeveyn yatağından ya da kucağından kendi yatağına geçişinin son derece yumuşak ve kademeli yaşandığı bir yaklaşımdır.

BU VİDEO İZLENME REKORLARI KIRIYOR

HANGİ YAŞTA NE KADAR UYKU GEREKİYOR?

Yayın tarihi: 01.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: