Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

TÜM AYRINTILARIYLA YAZIN BEBEK BAKIMI!

BU DÖNEMDE ŞİŞME HAVUZU DOLDURARAK BEBEĞİ SERİNLETMEK UYGUN OLUR.

Tüm ayrıntılarıyla yazın bebek bakımı!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Semra Akkuş Akman’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doktor Teyze Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr.
UZMANA SOR
 
 

Yazın bebekler nasıl giydirilmeli? Bu dönemde en çok görülen hastalıklar neler? İşte tüm ayrıntılarıyla uzmanından yazın bebek bakımı…

YAZIN BEBEKLER HANGİ SAATLERDE GÜNEŞE ÇIKARILMALI?

Tüm ayrıntılarıyla yazın bebek bakımı!

İlk altı ayda bebeklerin cilt yapısı çok hassas olduğu için ciltlerinin güneş ışınlarına doğrudan maruz bırakılması önerilmez. Eğer bebek zorunlu olarak kısa süreli güneş ışınlarına maruz kalacaksa kolları ve bacakları kapatan ince bir kıyafet ve boynu kapatan bir şapkayla güneş yanığından korunmaya çalışılmalıdır. Altı aydan sonraki bebeklerde bebeğin sabah 10.00’dan önce ve öğleden sonra 16.00 civarı kısa süreli olarak güneşe çıkarılması önerilir.

Bebek güneşe çıkarılmadan önce kıyafetlerin altına denk gelen vücut alanları da dahil olmak üzere bütün vücuduna güneş koruyucu krem sürülmesi önerilir. Bebeklerde kullanılan güneş koruyucuların yüksek koruma faktörlü ve alerjenik özelliği az olan kremler olmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucu kremin her iki saatte bir yinelenmesi gerekir, eğer bebek denize girip çıkmışsa bebeğe tekrar krem sürülmelidir. Bebeklerin güneş ışınlarının yoğun olduğu ortamlarda güneş gözlüğü kullanması gözlerinin ultraviyole ışınlarından korunmasını sağlar. Bebeklerin güneşe çıkarıldığı zaman dilimleri haricinde gölgede tutulmaları onları güneş çarpması ve güneş yanığı olasılığından korur. Bebeğin güneşli bir havada kaybettiği sıvı miktarı düşünülerek verilecek su miktarı da artırılmalıdır.
İlk altı ayın içindeki bebekler için şişme havuz veya kovayı çeşme suyuyla doldurarak bebeği gövdesi o suya girecek kadar tutarak serinletmek uygun olur.

YAZIN BEBEKLERİ NASIL GİYDİRMELİ?

Tüm ayrıntılarıyla yazın bebek bakımı!

Toplumumuzdaki genel algı bebeklerin yetişkinlere göre çok daha fazla üşüdüğü ve bu nedenle erişkinlere göre birkaç kat fazla giyindirilmesi gerektiğidir. Oysa bebekler yenidoğan dönemi (ilk bir ay) dışında erişkinler kadar üşür. Bir bebeği kat kat giyindirmek onu hastalıklardan korumaz. Fazla giyindirilen bebek huzursuz olur.

Yenidoğan döneminde olan bebeklere çok sıcak havalar dışında yumuşak, pamuklu kumaştan alttan çıtçıtlı bir atlet üzerine tek tulum giydirilmesi yeterlidir. Daha büyük bebeklere üzerine yapışmayan, çok düğmeli olmayan kısa kollu tişört, şort veya tek parça kol ve bacakları açıkta bırakan kıyafet giydirilmesi yeterli olacaktır. Bebekler dışarıdayken şapka takılması ihmal edilmemelidir.

YAZIN BEBEKLERİ BEKLEYEN HASTALIK VE RAHATSIZLIKLAR

Tüm ayrıntılarıyla yazın bebek bakımı!

YAS İSHALLERİ: Yaz aylarında en sık görülen hastalık yaz ishalleridir. Yaz ishallerinin en sık etkeni virüslerdir. Virüsler genellikle enfekte gıdalardan, havuz suyundan, hasta kişiyle el ve tükürük temasından geçer. İshallere karın ağrısı, kusma, ateş eşlik edebilir. İshal olan çocuğun sıvı alımı artırılmalıdır.

GÖZDE ÇAPAKLANMA: Yaz aylarında gözde çapaklanma, kızarıklık ve ağrıyla seyreden konjuktivit sık görülür. Konjuktivit virüs ve bakterilerle oluşabileceği gibi yaz aylarında güneş, klor allerjisi nedeniyle de görülebilir. Göz damlaları ile tedavi edilir.

DIŞ KULAK YOLU İLİTİHABI: Yaz aylarının sık rastlanılan diğer sorunudur. Özellikle kirli havuz suyunun dış kulak yoluna kaçması sonucu oluşur. Çocuk ileri derecede ağrılıdır ve dış kulak yolundan iltihaplı sıvı akar. Antibiyotikli kulak damlaları ile tedavi edilir.

YANIK: Güneş yanıklarına çocuklarda sık rastlanılır. Yanık olan bölge kızarık ve ağrılıdır. Cilt gerginliğini azaltıcı kremler kullanılır. Eğer cilt ödemli ise bir hekime danışılması gerekir.

İSİLİK: Ter bezlerinin tıkanmasıyla ortaya çıkan isilik, çocuğun vücudunda yer yer olan kırmızı döküntülerle karekterizedir. İsiliğe bazen kaşıntı eşlik edebilir. Çocuğu sık sık yıkamak, fazla giydirmemek isiliği engeller.

SİNEK ISIRIKLARI: Özellikle bebeklerde sinek ısırıklarına sık rastlanılır. Bebekler için özel hazırlanmış bitkisel solüsyonlar bebeklerin eli ve yüzü dışındaki alanlara sürülebilir. Sinek ısırığı olan alanlara kaşıntıyı azaltan kremler kullanılabilir.

BEBEKLİ ORTAMDA KLİMA KULLANIMI UYGUN OLUR MU?

Tüm ayrıntılarıyla yazın bebek bakımı!

Yaz aylarında çocukların bulunduğu alanlarda klima kullanılabilir ancak dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Kullanılan klimanın bakteri filtresi olması, yıllık bakımının yapılmış olması zatürreye bağlı hayatı tehdit eden hastalıklara varabilecek sonuçları engeller. Klimanın çocuğun yüzüne doğru fazla miktarda kuru hava üflemesi üst solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkarır, bu konuda dikkatli olunmalıdır.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Uzm. Dr. Semra Akkuş Akman

BEBEKLER YAZIN DENİZE GİRMELİ Mİ?

PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!yeniAdalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikayeniPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?yeniVira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
Dünyanın en seksi veterineri Evan AntinDuyduk Duymadık DemeyinSedef Batı

Dünyanın en seksi veterineri Evan Antin

O kaşlar, o gözler, o burun, o dişler, o gülüş kelimelerle anlatılmayacak güzellikte. Devamı >
Emekli olmaktan korkmayınArzu ile hayata dairArzu Hoşgör

Emekli olmaktan korkmayın

Özendirmek gibi olmasın ama ben çok sevdim "emekliyim" demesini de emeklilik hayatını da... Devamı >
  
Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek kordonu kesilmeden önce anneler bebekleriyle biraz daha fazla zaman geçirebilmeli.Devamı >
Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Uyurken kollarına hakim olamayan sevimli minik sizin de yüzünüzü güldürecek.Devamı >
Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Şirin halleriyle yüzünüzde tebessüm oluşmasını sağlayacak.Devamı >