Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

TEMEL BEBEK BAKIMI HAKKINDA HER ŞEY!

Temel bebek bakımı hakkında her şey!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
18.08.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Bebeğinize bakmak için yeterli bilgilere sahip misiniz? Bebeğinizin beslenmesi nasıl olmalı? Altını değiştirirken nelere dikkat etmeli, gazını nasıl çıkarmalısınız? İşte temel bebek bakımına dair tüm merak edilenler...

BEZ KULLANIMI

Ne sıklıkla bez değiştirilmelidir?

Bebek bezinin günde ortalama 6-7 kez değiştirilmesi gerekir. Bebekler yeni doğduğu zaman sık kaka yaptıklarından daha fazla kontrol edilmesi gerekmektedir. Bebekler bez değiştirilmediği zaman rahatsızlıklarından dolayı aksi ve huysuz olabilirler. Altı temiz olan bebekler her daim daha rahat olur ve en önemlisi daha az pişik sorunu yaşar.

Bez değişiminde nelere dikkat edilmeli?

Bir yetişkine göre bebek cildi büyük oranla daha hassastır. Özellikle yeni doğan bebeklerin cildinin tahriş olma olasılığı daha fazladır, bu yüzden anne ve babanın daha dikkatli olması gerekir. Bez değiştirirken kullanılan ürünlerde kimyasal madde, renk ve koku veren sentetik madde, tahriş ve alerji yapan koruyucu maddelerin bulunmamasına özen gösterilmelidir. Bu nedenle bebeğinizin altını temizlerken en uygun görülen temizlik malzemesi kaynamış ılıtılmış pamuktur. Islak mendillerle silmektense bebeğinizin poposunu su altında yıkamak daha hijyenik bir davranış olur. Bebeğinizin bezini değiştirirken kirli bezi çıkardıktan sonra bebeğin cildini temizlemeyi unutmayın. Bebek büyüdükçe bez değiştirmek daha zor olacağından bebeğinizi bez değişim masasında oyalayacak oyuncaklar bulundurun.

bebeğin gazını çıkartmak
 

Kız bebeklerin bezi nasıl değiştirilmeli?

Bebeğinizin altını silerken ön taraftan arkaya doğru silmek daha doğrudur. Bu şekilde genital bölge daha hijyenik kalmış olur. Doğum sonrası kızınızın genital bölgesinde kan ya da akıntı görmek sizi korkutmamalıdır, bu kızınızın doğumdan sonraki hormonal değişimlere uyum sağladığı anlamına gelmektedir.

Erkek bebeklerin bezi nasıl değiştirilmeli?

Bebeğinizin altını silerken önden arkaya doğru silin. Eğer oğlunuzu sünnet ettirmediyseniz bez değiştirirken sünnet derisine dikkat etmeniz gerekir.

Pişik neden olur?

 • Bebeğin cildi ıslak kalırsa,
 • Sindirim enzimleri ile kaka birbirine karıştığı zaman ortaya çıkan amonyaktan dolayı,
 • Bebeğin bezinin sert dokulu olması ya da bez bölgesinin sürtünmesi kaynaklı bebeğiniz pişik olur.

Pişiği engellemenin yolları nelerdir?

 • Bezi sık sık değiştirmek.
 • Bez seçiminde süper emici bez tercih etmek.
 • Islağa karşı koruma için bebeğinizin poposuna vazelin ya da çinko oksit krem sürmek
Yayın tarihi: 18.08.2015
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: