Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PİŞİK NASIL GEÇER? BEBEKLERDE PİŞİĞE NE İYİ GELİR?

Pişik nasıl geçer? Bebeklerde pişiğe ne iyi gelir?
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
06.06.2017 - 16:58 | Son Güncelleme:

Pişik ya da bez dermatiti denilen durum, bebeğin bez bölgesinin çevresinde kırmızı veya pürüzlü görünen sık karşılaşılan bir iltihaplı cilt hastalığıdır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Sinem Karaca Atakan, pişik hakkında bilgiler verdi.

Pişik küçük bir alanda birkaç pütürlü kırmızı nokta şeklinde hafif ya da bebeğin göbeği ve kalçalarına kadar yayılmış hassas kırmızı pürüzler halinde yaygın olabilir. Yeni doğan bebekler çok sık idrar ve dışkı yaptığından, bezi ıslak kaldığında bu asit ortam son derece hassas olan cildi üzerine tahriş edici etkiye sahiptir. Cildin yüzeyindeki ince, koruyucu yağ tabakası, bu nem ve dışkı tarafından geçilir ve cilt tahriş olur. Bebekler özellikle bez değiştirme zamanlarında ağlayarak, huzursuzlaşarak ve muhtemelen iştah kaybıyla sıkıntısını ifade edebilir. 

pişik

İLK KURAL TEMİZ VE KURU KALMAK

 • Önlemenin en basit yolu cildin temiz ve kuru kalmasını sağlamaktır. Bunun için bezler sık sık değiştirilmeli, temizlik için sadece su kullanılmalı, sonrasında iyice kurulanmalı, hava alması için bir süre açık bırakılmalıdır.
 • Bez bağlarken çok sıkı ya da çok gevşek olmayacak ve bir miktar hava dolaşımına olanak tanıyacak şekilde sabitlenmelidir.
 • Çinko ya da vazelin içeren koruyucu kremler kullanılabilir ancak eskilerde kullanılan talk pudrası önerilmemektedir.
 • Havada asılı kalan pudra zerreciklerinin solunması ile bebeğin akciğerlerine ulaşıp zatürreye neden olduğunu gösteren çalışmalar yapılmıştır.
 • Çocuk antibiyotik kullanıyorsa veya ishali varsa bez bölgesi yakından takip edilmeli ve bezi daha sık değiştirilmelidir.

UZMAN GÖRÜŞÜ ÖNEMLİ

Pişik oluştuğunda temizlik ve kuru tutmaya özen gösterilmeli, özellikle çinko içeren kremler kullanılarak cildin iyileşmesi sağlanmalıdır. Kremlere rağmen 3-4 günde iyileşmeyen pişiklerde mantar ya da enfeksiyon ihtimali göz önünde bulundurularak çocuk uzmanının görüşü alınmalıdır.
 

Yayın tarihi: 06.06.2017
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: