Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

PARMAK EMMEK DİŞ YAPISINI BOZUYOR

Parmak Emmek Diş Yapısını Bozuyor
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
09.12.2010 - 16:00 | Son Güncelleme:

Ortodontik kontroller 7 yaşından önce mutlaka yaptırılmalı.

Aileler, geçmiş yıllara oranla çocuklarının ağız ve diş sağlığı ile daha ilgili ve daha bilgililer. Dolayısıyla küçük yaştan itibaren çocuklarını diş hekimi ile tanıştırıyorlar. Ortodontik tedavi, çocukların dişlerindeki, çenelerindeki estetik ve fonksiyon bozukluklarını düzeltmek için uygulanıyor. Çocuklar pek hoşlanmasa da en etkili yöntem hala diş teli…

İlk ortodontik kontrolün 7 yaşından geç olmamasında yarar var. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Bu yaşlarda uygulanacak tedaviler; önleyici ve koruyucu ortodontik tedavi olarak adlandırılıyor. Çoğu çocukta ortodontik tedaviye 9-12 yaşları arasında başlanıyor. Eğer kemik yapısında bir düzensizlik söz konusu ise (iskeletsel) yaş önem taşıyor.

Ortodontik Sorunların Sebepleri

Günümüzdeki yanlış beslenme alışkanlıkları yeterli beslenememeye, yeterli beslenememe diş kayıplarına, erken diş kayıpları da diş yapısının bozulmasına neden olabiliyor.

Ağız bakımı alışkanlığının yerleşmemesi ve süt dişi çürüklerinin tedavisinin ihmal edilmesi de ortodonti tedavisini gerekli kılabiliyor. Ağızdan nefes alma, parmak emme, yalancı emzik, yatış şekli, diş sıkma, tırnak yeme, kalem ısırma, dudak ısırma gibi kötü alışkanlıklar, dişetine bağlı diş düzensizlikleri, süt dişlerinin erken kaybı, diş kaybına bağlı olarak meydana gelen düzensizlikler, hormonal düzensizlikler, sistemik hastalıklar, genetik yatkınlık tedavi gerektiren sorunlara yol açabiliyor.

Çocuklarda ilk dişlerin (süt dişleri) konumları hakkında çok fazla endişelenmeye gerek olmadığı söyleniyor. Süt dişlerinin tümünün daimi dişlerle yer değişene dek yerinde tutulması gerekiyor.

Ortodontik Tedavide Aparatlar

• Diş boşlukların kapatılmasını sağlamak,

• Çene (Diş, Damak) kapanış bozukluklarını gidermek,

• Dişleri düzeltmek,

• Diş ve dudakları düzgün olarak hizalamak için kullanılıyor.

Diş Teli Kullanımı

• Hareketli teller, çoğunlukla erken dönemde ve çok komplike olmayan problemlerde kullanılıyor.

• Büyüme ve gelişim döneminde, iskelet yapının belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olmak için fonksiyonel tellerden faydalanılıyor.

• Daha geniş bir kullanım alanına sahip olan sabit tedavilerse dişlere yapıştırılan metal ve porselen braketlerle yapılıyor.

Gelişen teknoloji sayesinde daha az görünen ve daha rahat kullanılabilen teller, çocuklar için bu tedaviyi daha kabul edilebilir hale getiriyor.

Tedavi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

• Tedaviye başlamadan önce çürük dişlerin tedavi edilmesi ve diş etinin sağlıklı olması gerekir.

• Dişlere çok iyi bakılması, dişlerin düzenli fırçalanması gerekir. Özellikle sabit aygıtlarda dişlerin üzerine yapıştırılan olukların etrafında diş plağı çok çabuk yerleşir. Bunun önlenmesi için iyi bakım yapılması şart.

• Ortalama ayda bir düzenli kontroller yapılır. Bunun aksatılmaması için dişleri düzeltilecek çocuklarda tedavi isteği olması gerekir. Ailenin zorlaması olumsuz etki yaratabilir.

• Hekimin kontroller sırasındaki tavsiyelerine uymaya özen göstermek gerekir.

• Apareylerde kırılma, kopma veya ağza yapışan düzeneklerde çıkma varsa tedavi kesintiye uğrar. Böyle durumlarda hemen hekime başvurmak gerekir.

• Pekiştirme tedavisi süresince de aparat ağza düzenli takılmalıdır.

Diş Hekimi Özkan Çankaya

Yayın tarihi: 09.12.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Benim çocuğumun da diş teli kullanması gerekiyormuş. Her kafadan bir ses çıkyor. Süper bir haber, sizler de öyle:)

09.12.2010 16:05:37 Kerime Dönmez
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: