Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

OTOMOBİLDE ARTIK ÇOCUK KOLTUĞU ŞART!

Otomobilde artık çocuk koltuğu şart!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.05.2014 - 18:00 | Son Güncelleme:

Asla unutmayın, en ufak bir hata ömür boyu pişmanlık duymanıza sebebiyet verebilir.

Bebeğinizin sağlığı ve güvenliği elbette ki sizin için her şeyden daha önemli. Özellikle bu yaz aylarında bebeğinizle araba gezintisine çıkmak istediğinizde onun güvenliği her şeyin üzerinde…

Ancak bebeğinizle rahat ve güvenilir bir seyahat yapmak istiyorsanız oto güvenlik koltuğu kullanmadan onunla yolculuğa çıkmayın.

Güvenlik uzmanları, genelde daha önce kaza geçirerek büyük üzüntü yaşamış ailelerden şu tarz cümleleri çok sık duyduklarını dile getiriyorlar; “Markete gitmek için arabayla yola çıkmıştık… Oğlum oto güvenlik koltuğunda oturmayı hiç istemiyordu, bende sadece bir seferliğine onu koltuğundan kaldırdım ve kucağıma aldım.”

Ancak unutmayın ki, en ufak bir hata ömür boyu pişmanlık duymanıza sebebiyet verebilir.

Her ne koşulda olursa olsun, arabada güvenlik koltuğunu sürekli kullanmak yasaların gerektirdiği bir zorunluluktur. Gelişmiş ülkelerde özel araçlarda bebekler için 3 yaşına kadar oto güvenlik koltuğu kullanmak şart; ayrıca belli bir yaşa gelene kadar da bu kural zorunlu olarak uygulanmaktadır.

Her yıl, 90.000 çocuktan fazlasının araba kazalarında yara alması ve 1.000 çocuktan fazlasının da bu kazalarda hayatını kaybetmesinden dolayı bu kural zorunlu olarak uygulanmaya başlamıştır.

Oto güvenlik koltukları sayesinde, olası kazalarda yaralanma ve ölüm riski böylelikle azalmaya başladı. Kar amacı gütmeden yolcu güvenilirliğini düşünen organizasyon grubu Safety Belt Safe USA Merkezi’nin yetkili müdürü Stephanie Tombrello, olası kazalarda oto güvenlik koltuğu sayesinde ailelerin bebekleriyle rahat ve güvenli yolculuk yapacaklarını vurguluyor ve tüm anne babaları oto güvenlik koltuklarının kullanımına teşvik ediyor.

Avrupa Birliği yasalarına uyum çerçevesinde, ülkemizde de 1 Haziran'dan 2010'dan itibaren yeni Trafik Yönetmeliği geçerli oluyor. Boyu 1.35 metreden kısa ve 36 kg. altındaki çocuklar için ağırlıklarına ve Avrupa Güvenlik standartlarına uygun oto güvenlik koltukları kullanılması zorunlu hale geliyor. Bu yasaya uymayanlara ise para ve puan cezaları uygulanmaya başlanacak.

Yayın tarihi: 15.05.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: