Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

MAVİ BEBEK HASTALIĞINI HİÇ DUYDUNUZ MU?

Mavi bebek hastalığını hiç duydunuz mu?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
13.02.2019 - 09:49 | Son Güncelleme:

‘Mavi bebek hastalığı’ olarak bilinen ‘fallot tetralojisi’ bebeklerde ciltte morarma ile belirti veren bir kalp hastalığıdır. Sık görülen bu hastalık artık günümüzde yüz güldürücü sonuçlar elde edilen kalp ameliyatları ile tedavi edilebiliyor.

1 yaşından önce cerrahi işlem yapılabilen bu hastalık ile ilgili merak edilenleri Pediatrik Doğumsal Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Alpay Çeliker anlattı.

Koyu ten rengi olan bebeklerde vücuttaki morarma bazen ebeveynlerin gözünden kaçabilir. O zaman diğer semptomlara dikkat etmek gerekir. Bebekte beslenme problemi, hızlı soluk alıp verme, hırıltı gibi belirtiler varsa mutlaka bir uzmana başvurmak gerekir.

Hastalığın teşhisinden sonra yapılan cerrahi tedavinin ‘tamir edici’ nitelikte olduğunu söyleyen Prof. Dr. Alpay Çeliker, hastaların hemen hepsinin erişkin yaşa ulaştığının altını çizdi.

CERRAHİ İŞLEMDEN SONRA ERKEN DÖNEMDE GÖRÜLEBİLECEK PROBLEMLER

• Ameliyatla kapatılan kalp deliğinde kaçak olması. Bu açıklık kalpte yetmezliğe neden oluyorsa kapatılmalıdır.

• Sağ karıncık çıkış yolunda ve akciğer atardamarlarında tam düzeltilemeyen darlıklar: Sağ karıncık basıncı sol karıncık basıncının 2/3’ünden fazla ise tedavi edilmelidir.

• Akciğer atardamar kapağında yetersizlik: Nadiren erken dönemde sorun yaratır.

GEÇ DÖNEMDE GÖRÜLEBİLECEK PROBLEMLER

• En önemli sorun akciğer atardamar kapağında oluşan yetersizliktir. Bu sorun uzun dönemde sağ karıncıkta büyüme ve fonksiyon kaybına neden olur. Belirli bir sürenin sonunda teşhis edilemeyen veya uygun bir şekilde tedavi edilmeyen hastalarda sağ karıncıkta geri dönüşümsüz hasar oluşur. Bu da kalp yetersizliğine neden olur.

• Diğer sık görülen sorun kalp ritmindeki düzensizliktir. İzlem süresi arttıkça bu sorunun görülme oranı yükselir. Özellikle kalpte tam düzeltilmemiş veya tekrar etmiş problemler varlığında daha erken gelişir ve daha ciddi seyirli olur.

• Sağ karıncık çıkış yolundaki sorunlar, aort kapağı veya çıkan aort ile ilgili sorunlar da bazı hastalarda tedavi gerektirecek düzeyde olabilir.

HASTALARIN HAYAT BOYU İZLENMESİ ÖNEMLİ

Hastaların bir uzman ya da uzman merkezler tarafından hayat boyu takibinin yapılması gerekir. Bu sayede oluşabilecek sorunlar başka problemlere yol açmadan çözülebilir. Cerrahi işlem geçirmiş hastaların erişkin doğumsal kalp hastalıkları konusunda deneyimli, multidisipliner bir merkezde izlenmesi gerekir. İzlem aralıkları hastadan hastaya değişiklik gösterir. Her muayeneden sonra kalp veya diğer sistemlerle ilgili değişik testler yapılması gerekir.

Yayın tarihi: 13.02.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: