Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KIŞIN BEBEKLERİN DOLABINDA OLMASI GEREKENLER

Kışın bebeklerin dolabında olması gerekenler
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
29.01.2016 - 09:30 | Son Güncelleme:

Çocukların sağlığı için bunlar olmazsa olmaz!

Soğuk havalarla yine karşı karşıyayız. Çocukları bu soğuk havalardan korumak içinse giyimine çok özen göstermek gerekir. İşte bu konuda ailelere yardımcı olacak bilgileri, Çocuk Sağlığı-Hastalıkları ve Alerji Uzmanı Ahmet Akçay verdi.

CİLDE TEMAS EDEN KIYAFETLER YÜN İÇERMESİN

Kıyafet alırken kıyafetin yün içerip içermediğine dikkat edilmelidir. Özellikle egzaması olan çocuklarda yün kaşıntıya neden olabilir. Bu nedenle cilde doğrudan temas eden kıyafetlerin %100 pamuk içermesine dikkat edilmelidir.

ÇOCUĞUNUZUN BİR ŞAPKASI OLSUN

Vücut ısısı en çok vücudun baş bölgesinden kaybedildiği için çok soğuk havalarda mutlaka şapka giydirilmelidir. Şapkanın kulakları da kapatmasına dikkat edilmelidir. Çocuğun şapkaya itiraz etmemesi için onun da sevebileceği renkte ve modelde olması önemlidir. Boyundan da ısı kaybı çok olacağından boyun bölgesini korumak için boyunlu bir kazak veya atkı giydirilebilir.

bere

ELDİVEN BULUNDURUN

Çocukların soğuk havada üşümemesi için dolabında mutlaka eldiven olsun. Eldivenin %100 pamuk olmasına ve yün içermemesine dikat edilmelidir. Eldiven alırken ellerin rahat hareket etmesi önemlidir.

AYAKKABI SEÇİMİNDE MÜMKÜNSE SU GEÇİRMEYENİ SEÇİLMELİDİR

Ayakkabı alırken su geçirmeyen ve çocuğun ayağının rahat ettiği botların seçilmesi uygun olur.

eldiven

ÇORAPLARDA PAMUKLU OLMALIDIR

Çoraplar cilde doğrudan temas ettiği için %100 pamuk içeren çorapların seçilmesi özellikle alerjisi olan çocuklarda çok önemlidir. Yünlü çoraplar kaşınmaya neden olabilir.

PALTO ALIRKEN SU GEÇİRMEYEN KUMAŞLAR SEÇİLEBİLİR

Paltoların su geçirmemesi önemlidir. Bu nedenle su geçirmeyen kumaşlar seçilebilir. Paltoların yaka kısımları yün içeriyorsa altına boyunlu %100 içeren pamuklu kıyafetler giydirilebilir.

kis bebegi

BEBEKLERİN KIYAFETİ ÇOK ÖNEMLİDİR

Bebeklerin ve özellikle erken doğan bebeklerin ciltlerinin yağ tabakası ince olduğundan çok kolay ısı kaybederler. Bu sebeple yetişkinlere göre bir kat daha fazla kıyafet giydirilmelidir. Vücut ısıları koltuk altından ölçüldüğünde 37 derecenin altına düşmemelidir.

Bebek arabası ile dışarı çıkartıltığında bir battaniye ile korunmalıdır. Bebekler için tulum şeklinde kıyafetler giydirilebilir. Bebeklerin kıyafetleri kolay giydirilip çıkarılabilen, bacaklarını ve kollarını kolayca içine alabilen, hareketleri kısıtlamayan kıyafetler olmalıdır.

Sonuç olarak çocukların dolaplarında mutlaka olması gereken kıyafetler kulakları da kapatan şapka, eldiven, su geçirmeyen botlar, palto, kazaklar olmalıdır. Kış aylarında 2-3 adet uyku tulumu, 1-2 adet battaniye, 2-3 adet sweat shirt her bebeğin dolabında bulundurulmalıdır.

Cilde temas eden kıyafet seçiminde yün içermemesine özellikle dikkat edin. Alerjisi olan çocukarın çamaşırları sıvı deterjanlarla ve uzun durulama olacak şekilde yıkanmalıdır.  

Yayın tarihi: 29.01.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: