Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

KANGURU APARATI NE ZAMAN KULLANILMALI?

Kanguru aparatı ne zaman kullanılmalı?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
24.06.2019 - 11:28 | Son Güncelleme:

Daha henüz yürüyemeyen bebeklerin sorunlarından biri de kucakta taşınmaları.

Daha henüz yürüyemeyen bebeklerin sorunlarından biri de kucakta taşınmaları. Bu durum hem anneye ilave yük hem de bir veya iki elini serbest kullanamama güçlüğü getiriyor. Annelerin işlerini biraz olsun hafifletebilmek için geliştirilen ve ebeveyn gövdesine monte edilebilen bebek taşıma aparatlarını ne zaman ve nasıl kullanmaya başlanmalı?

Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan kanguru isimli aparatlar maalesef ülkemizde pek benimsenmemiştir. Bunda da en büyük sebep, 6 aydan evvel bebeklerin oturtulamayacağı inancıdır. Bu inanış yanlış olup, eski doktorların ”Raşitzm” hastalığını bilmemelerinden dolayıdır.

Yanlış Bilgiler Pratik Çözümleri Engelliyor

Eskiden ne D vitamini ne Raşitizm biliniyordu ama doktorların gözlemlediği bir husus vardı; çocuklar oturmaya veya basmaya başladıktan sonra bazı kemiklerde eğrilmeler oluyordu. Bu yanlış gözlem sonucunda, bunun erken oturtma veya bastırma ile olduğunu ve “geğreğinin” (Ne demekse) battığını söylerlerdi. Tamamen hurafe olan bu bilgi maalesef hala bazı doktorlar tarafından ailelere söylenmekte ve aileler doktor ve satıcı arasında çelişkiye düşmektedirler. Halbuki hiçbir tıp kitabında böyle bir durum yazılı değildir ve hiçbir anatomi kitabında “geğrek” diye bir oluşum yoktur. Böyle bir eğitim almadıkları halde sanki varmış gibi aileye yanlış bilgi veren “Çoğunluk böyle söylüyor“ zihniyetindeki doktorların artık bu işleri öğrenmeleri şarttır.

Artık günümüzde her bebeğe iyi kötü bir D vitamini verildiğinden, Raşitizm önlenmekte ve bu “Batma” (!) olayına rastlanmamaktadır. Yoksa bebekler doğdukları günden itibaren oturtulabilir veya bastırılabilir, hiçbir şey de olmaz. Tabii, bebeğin tek başına oturabilmesi için denge merkezinin gelişmesi gereklidir. Tek başına oturamayan bebekler dahi destekli bir şekilde oturtulduklarında bir zarar olmaz (Araba koltuklarına da rahatlıkla oturtulabilirler).

Kanguruyu Kullanırken Bunlara Dikkat!

• Bebekler doğdukları ilk günden itibaren bu aparatları kullanabilirler. Burada en önemli husus, bebeğin rahat nefes alıp almadığından emin olmaktır. Bilhassa, kundak şeklinde, tek parça deliksiz, tek omuza asılan aparatlarda, bebeğin suratının örtülmediğinden emin olmak gereklidir.

• Bebeğin kol ve bacaklarının sarkabildiği aparatlarda zaten böyle bir tehlike yoktur.

• Bu aparatlar hem göğse hem sırta takılabildiği gibi, bebek hem ebeveyne hem dışarı bakar vaziyette de kullanılabilir. Ebeveyn, her iki eli serbest kaldığından, isterse çarşı ve pazarda, isterse evde işini rahatlıkla yapabilir. Bebeğin ağırlığı dengeli bir şekilde ebeveyne aktarıldığı için aile kucakta taşırken olduğu kadar yorulmaz.

Dr.Kadir Tuğcu

Yayın tarihi: 24.06.2019
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (6)

Benim oğlum iki aylık ama hala koyamadim kanguruya aldin ergonomik bı kanguru aldım ve içinde yenidoğan aparatı da var a koyamiyorum ayakları ağrıyor sanıyorum ayiramiyorun bacaklarını halbuki çokta sever göğsümde uyumayı

11.11.2018 09:32:02 Nuriye göl

bende kizim dogduktan yaklasik 3 hafta sonra basladim kullanmaya bence cok rahat hem ben hemde kizim ne zaman kanguruya koysam hemen uykuya daliyor zaten rahat olmasa aglar sizlar ama o cok rahat misil misil uyuyor

11.09.2012 05:29:49 duygu arslan
6 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: