Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

HOŞ GELDİN BEBEK

Hoş geldin bebek
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
10.09.2011 - 03:00 | Son Güncelleme:

Hastaneden kucağınızda bebeğinizle geldiniz. Peki, ya sonrası?

Doğum sonrası bebeğinizin hastanedeki işlemleri bitti. Bebeğinizin evde ilk bakımı yaparken nelere dikkat etmelisiniz?

Göbek Bağının Temizlenmesi

Bebeğin göbek kordonu 1–3 haftada kendiliğinden düşer. Düşünceye kadar bu alan kuru tutulmalıdır. Bu bölgenin bakımı yüzde 70’lik alkolle yapılır. Bebeğin altı bağlanırken göbeğinin dışarıda kalmasına dikkat etmeli, göbek idrar ile temas ettirilmemelidir. Bebeğin banyosu göbek düşmeden yapılabilir. Göbek çevresindeki deride kızarıklık, göbekten gelen iltihap benzeri akıntı, kötü koku veya kanama gibi durumlarda doktorunuza başvurunuz.

Bebeğin Altınının Değiştirilmesi

•Alt değişimi ne şekilde, hangi aralıklarla yapılmalı?

Bir bebeğin altının ortalama günde en az 6-7 kez değiştirilmesi gerekir. Hatta bazen ilk aylarda daha sık kaka yapıyor olabilir. Eğer böyleyse her altını kirlettiğinde bezini değiştirmelisiniz. Altı temiz olan bebekler daha rahat ve huzurlu olurlar, daha az pişik sorunu yaşarlar. Bebek bezinin oluşturduğu havasız ortam, nemlilik, idrar ve dışkının ciltle teması gibi sebepler, hassas bebek cildinin tahriş olmasına sebep olur.

•Alt temizliği nasıl yapılmalı?

Bebek cildi yetişkin cildine oranla daha hassastır. Özellikle yeni doğan döneminde sık olarak kaka yapan bebeklerin cildinin tahriş olmaması için anne ve babaların dikkat olması gerekir. Bebeğinizin alt temizliği için kullanacağınız ürünlerde kimyasal maddeler, koku ve renk veren sentetik maddelerin, alerji ve tahriş yapan koruyucu maddelerin bulunmamasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle en uygun temizlik maddesi kaynayıp ılıtılmış su ile ıslatılmış pamuktur. Bazen sadece popoyu akan su altında yıkayarak temizlenme de tercih edilebilir.

• Kız ve erkek bebeklerde farklı / dikkat edilmesi gerekenler var mı? Nelerdir?

Kız bebeklerde genital bölgenin özel yapısı nedeni ile idrar yolu enfeksiyonu gelişme riski fazladır. Bu yüzden kızlarda bu bölgeyi temizlerken, silme işleminin önden arkaya ve sırtüstü yatarken yukarıdan aşağıya doğru yapılması gereklidir. Böylece kakanın idrar yolarına bulaşma riski azalmış olur.

Temizlik sırasında bebeğin bacakları hafifçe kaldırılıp açıldıktan sonra, ıslak pamuk ile genital bölgenin üstünden başlanarak, aşağıda bulunan anüs bölgesine doğru yavaşça silinmeli ve bir daha kullanılmamak üzere atılmalıdır. Erkek bebekler içinse önce anüs çevresini, sonra pipisini çekmeden yavaşça kaldırarak pipisinin altını ve testislerin etrafını temizleyin. Kaka bulaşmış bir pamuk parçası bir daha asla cilde sürülmemelidir. Poposunu temizledikten sonra bacak aralarında ve bacaklarda oluşmuş kıvrımların arasını da nazikçe temizleyiniz.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı 
Dr. Alper Soysal

Yayın tarihi: 10.09.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

bilmediğim çok şey varmış bilgiler için tesekkürler

23.03.2011 09:22:42 leyla altun

yeni anneler için cok yararlı bilgilerrr

21.03.2011 16:09:43 gülşah kaplan
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: