Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EMZİK SEÇİMİ VE KULLANIMINDA PÜF NOKTALAR

Emzik seçimi ve kullanımında püf noktalar
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
06.08.2014 - 03:30 | Son Güncelleme:

Ağız boşluğuna temas eden yüzey geniş olmalı!

Bebek uyurken dudaklarını kımıldattıkça, annesinin göğsünde olduğu sırada yaşadığı hoş duyguyu hatırlar. Bazı durumlarda emzik, bebeği rahatlatıp ona destek olarak, adeta annesinin yerini alır.

Pek çok anne-baba, sürekli emzik kullanan çocuklarının ağız şeklinin bozulacağından endişelenirler. Ayrıca, damağının ya da dişlerinin deformasyona uğramasından korkarlar.

Emziğin yaptığı basınç yüzünden, kesici dişler diğer üst dişlere kıyasla hafifçe öne doğru çıkıklaşabilir. Ya da eğer bebeğiniz emziği pipo gibi, ağzının bir yanında tutuyorsa, bu durumda yandaki dişlerin büyümesini güçleşebilir. Ama endişelenmeyi gerektirecek bir durum söz konusu değildir. Bebeğiniz emziği bıraktıktan hemen sonra, süt dişleri eski doğal konumlarına dönmeye başlarlar.

Emzik seçerken nelere dikkat etmelisiniz?

Yapılan araştırmalara göre, en ideal emzik; yassı, ince - uzun, yumuşak ve eğilip bükülebilir cinsten olanıdır. Bebeğin, emziği kendi başına ağzına alabilmesi için alt ve üst bölümlerinin iyice belirgin olmasına dikkat edilmelidir. Ağız boşluğuna temas eden yüzey ne kadar geniş olursa, damağa yapılan basınç da o kadar hafifleyecektir. Dolayısıyla, uzun süreli kullanımdan doğabilecek riskler de azalacaktır. Bebeğiniz uykuya dalar dalmaz emziği çıkartırsanız uyku esnasında emziği her düşürdüğünde ağlayarak uyanıp defalarca uykunuzu bölmez.

Yayın tarihi: 06.08.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: