Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

EMME REFLEKSİ DOĞUŞTANDIR

Emme refleksi doğuştandır
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
14.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uyku saatinde emzik kullanan bebeklerde ‘ani bebek ölümü sendromu ‘ riski azalıyor mu?

Bebekler dünyaya emme refleksi ile gelirler. Doğumun hemen ardından emziğe alışırlar. Bu, bebeğin hem beslenme ihtiyacını hem de güven ihtiyacını karşılar. Ancak bebeğinize emzik verirken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Bebeğinize Emzik Vermeli misiniz?

Bebeğinizi dünyaya yeni getirmiş bir anne olarak, onun rahatlığı tabii ki sizin için çok önemli. Bazı bebekler kendini rahatlatmak için çeşitli aktiviteler bulur, bazıları elindeki yemeğini emerek oyalanır, bazı bebekler ise acıkmadığı halde çok huysuz olabilir.

Eğer bebeğiniz, anne sütünden ve takviye besinlerden sonra hala emme ihtiyacı duyuyorsa, işte bu noktada emzik onu sakinleştirmek için bir yol olacaktır.

Tabii ki emzikler, onun beslenmesine yardımcı olmayacak fakat onu doyurduğunuz ve onunla oynadığınız halde bebeğiniz hala ağlıyorsa, emzik onu sakinleştirmek için işe yarayacaktır.

Uzmanların araştırmasına göre, emzik kullanımının diğer bir yararı ise; uyku saatinde emzik kullanan bebeklerde ‘ani bebek ölümü sendromu ‘ riskinin azaldığı.

Araştırmalar, emzik kullanımının bu sendromu tek başına azalttığını göstermiyor; ancak ikisi arasında bir bağ olduğunu ortaya koyuyor.

Bebeklerde Emzik Kullanımı Zararlı mı?

Emzik kullanımı, bebeklerde ve çocuklarda orta kulak enfeksiyonu riskini artırabilir. Yapılan araştırmalara göre, emzik kullanmamış bebeklerde orta kulak enfeksiyonu %33 daha az görülmüş.

Genelde yeni doğan bebeklerde, bu enfeksiyona az rastlanıyor. Bu sebeple, bebeğiniz 6 aylık olana kadar emzik kullanımında bir zarar görülmüyor.

Eğer bebeğinizi emziriyorsanız, muhtemelen ona emziği geç vermeyi tercih edeceksiniz. Erken başlanan emzik, bebeğin anne sütünü emmesini engelleyebilir. Göğsü emmek emzik ya da biberon emmekten farklıdır. Bazı bebeklere çok erken emzik verilirse, annesinin memesini emmeyi öğrenirken problemler yaşayabilir.

Amerikan Pediatri Akademisi, bebeğiniz emmeyi iyi kavrayana ve sütünüz yeterli oluncaya dek emzik konusunda beklemenizi tavsiye ediyor. Eğer bebeğinize anne sütü veriyorsanız, uzmanlar emzik vermek için bebeğinizin 1 aylık olmasını beklemenizi öneriyor.

Aileler, bebeklerinin emziği alışkanlık haline getirmelerinden kaygı duyuyorlar. İleriki yaşlarda çocuklarının emzikle dolaşmasını istemiyorlar. Bu yüzden, ailelerin emziği bırakacağı zamanı iyi bilmesi şart.

Yayın tarihi: 14.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

kesinlikle dogusdan bu haraket

25.03.2011 12:57:24 gülşah kaplan
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: