Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

DOĞUŞTAN GÖZYAŞI KANALI TIKANIKLIĞI

Doğuştan gözyaşı kanalı tıkanıklığı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebeklerde doğum sonrası erken dönemlerde yeterli gözyaşı salgısı olmadığından doğumsal kanal tıkanıklığı olabilir.

Bebeklerde doğum sonrası erken dönemlerde yeterli gözyaşı salgısı olmadığından doğumsal kanal tıkanıklığı olanlar çoğunlukla 1 aydan sonra sulanma ve çapaklanma şikayeti ile karşımıza çıkar.

Tedavisi Var mı?

Kanal tıkanıklıklarının ilk 1 yaş içinde kendiliğinden düzelme şansı vardır. 1 yaşından sonra müdahale gerekir. Bazen bu çocuklar daha geç dönemlerde karşımıza gelebilmektedir. Bu durumda da yapılacak şey öncelikle anestezi altında göz yaşı kanallarının muayenesi ve aynı seansda bir sonda yardımı ile tıkanıklığın açılmasıdır. Bu müdahalede başarı şansı yüzde 90’larcivarındadır.

Her ne kadar yaş ilerledikçe bu basit müdahale ile kanalın açılma ihtimali azalsa da bu oran azımsanmayacak derecededir ve çocuklara bu şans mutlaka verilmelidir. Sonda işlemi ile açılmayan veya tekrarlanan sonda işlemlerine rağmen her seferinde yeniden tıkanan durumlarda dakriosistorinostomi dediğimiz daha büyük bir ameliyat gerekir. Bu ameliyat da 3 yaşından itibaren yapılabilmektedir.

Göz Hastalıkları Uzmanı
Doç. Dr. Şafak Karslıoğlu

Yayın tarihi: 15.09.2010
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: