DOĞUMDA BEBEĞİN KAFASINDA ŞİŞLİK OLUŞURSA...

SAÇLI DERİDE KÜÇÜK KIRMIZI KANAMA ODAKLARI OLABİLİR.

Doğumda bebeğin kafasında şişlik oluşursa...
0 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

Doğum yaralanması dediğimiz şey, doğum sırasında bebeğin rahimden dışarı çıkarken ya da dışarıya alınırken meydana gelen travmalardır ve her bin çocuktan beşinde bu duruma rastlanır” diyen Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gökçen Erdoğan, doğumlarda sık rastlanan bebeklerin kafasındaki görülen şişme olayını anlattı.

Kaput succedaneum da denilen bebeklerin kafasında oluşan şişlik, vajinal yolla ve başla gelişlerde görülür. Çok sık rastlanır. Doğumdan hemen sonra fark edilebilir. Bebeğin kafasının sert vajinal kanal içinden geçerken maruz kaldığı basınç nedeniyle oluşur, yüzeyde saçlı deride küçük kırmızı kanama odakları da olabilir. Cilt altında sıvı ve/veya kan birikmesine bağlıdır. Kafa kemiklerinin eklem yerlerini (sütür) geçerek geniş bir alana yayılabilir. Bu anormallik genellikle birkaç gün sonra kaybolur ve kafa normal şeklini alır. Birkaç günde kendiliğinden düzelir. Cilt enfeksiyonlarından korumak yeterlidir. Ayrıca bebeğin yüzü de şişebilir ve renk değiştirebilir. 

0 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI

Elif hanım aynı sorun bizde de var. Bebeğimiz 35 günlük. Doğduğunda başında şişlik vardı.ilk başta çok yumuşaktı.bir haftadır sertleşti.doktor bize ameliyat olacağını söyledi.biz de çekindik. Bu konuda siz ne yaptınız. Belki yardımınız dokunur. Aynı zamanda diğer okuyucularda yardımcı olursa seviniriz

26.07.2015 Mine Demir

Elif hanım merhaba aynı sorun bizde de var bebeğimiz 35 günlük.siz bu konuda ne yaptınız

26.07.2015 Mine Demir
3 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL
BOY KİLO
HESAPLAMA  
Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene