Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

CİLDİ NE KADAR KURUYSA O KADAR SAVUNMASIZ!

Cildi ne kadar kuruysa o kadar savunmasız!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
R. Süha Ünüvar’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Doktor Amca Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
UZMANA SOR
 
 

02.06.2014 - 09:30 | Son Güncelleme:

Yazın bebeklerin cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Yaz aylarında bebeklerde pişik oluşumu artıyor, ciltleri tahriş oluyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. R. Süha Ünüvar, yazın bebeklerin cilt bakımının nasıl yapılması gerektiğini anlattı.

Bebeklerde pişik nasıl oluşur ve nasıl önlenir?

Pişik, derinin üst tabakasının zedelenmesi, kısmen erozyona uğramasıdır. Bütün bunların ardından başta mantar olmak üzere enfeksiyona maruz kalması da olasıdır. Bebeklerin cilt bakımında başlıca amaçlardan biri pişiğin önlenmesi olmalıdır. Anne karnında, amniyo kesesi içerisindeki koruyucu ortamda büyüyen fetüsün cildi, dış etkenlere maruz kalmadığı için incedir, yani keratin dediğimiz cildi koruyan ölü tabakadan yoksundur. Bu nedenle bebek doğduğu anda, bebeğin cildi dışarıdan gelen her türlü hafif veya ağır travma sonucu enfeksiyona ve zedelenmeye açıktır.

Yaşamın ilk yılında cildin inceliği ve enfeksiyona açıklığı özellikle bebek bezinin kapladığı alan içinde problemler oluşmasına yol açar. Bu dönemde özellikle bebek bezinin altında kalan bölgede, nem, havalanmanın olmayışı, idrar ve dışkının yakıcı/soyucu etkisiyle, zedelenme ve pişik oluşur. Bu bölgenin kuru ve temiz kalması için, pişik oluşumunu önleyici kaliteli bebek bezlerinin tercih edilmesi önerilir. Ama burada bir püf noktası var. Eğer önceden zedelenmiş cilde ara bezini sımsıkı ve hava almayacak şekilde kapatırsak, hangi ilacı ve bezi kullanırsak kullanalım, iyileşmenin olmadığını görebiliriz. Usulüne uygun bağlanan bezin kaliteli olması pişiğin çabucak iyileşmesini sağlar veya pişiğin hiç oluşmamasına yardımcı olur.

Bebeklerin cilt sağlığı için nasıl korunur?

Bebeğin doğru beslenmesi ve gerekli mineral ve vitaminleri doğru besinlerden alması, cilt sağlığı için oldukça önemlidir. Bebeklerin cilt sağlığının korunması için ayrıca banyosunda su sıcaklığının fazla olmasından kaçınılmalıdır. Sabun ve şampuan her gün kullanılmamalıdır.

Havuz yerine deniz

Yaz mevsiminde olduğumuz şu günlerde, bebeklerin hijyen açısından havuz yerine denize girmesi daha doğru. Denizden önce güneşten koruyucu ürünlerin kullanılması ve denizden hemen sonra tatlı suyla deniz tuzunun bebeğin cildinden temizlenmesi de oldukça önemlidir. Bebeğin cildi ne kadar kuruysa o kadar savunmasız olduğu ve bu durumda pişik gelişiminin daha kolaydır. 

Yayın tarihi: 02.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: