Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BU GÖZ SORUNUNU DUYMUŞ MUYDUNUZ?

Bu göz sorununu duymuş muydunuz?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
04.01.2011 - 17:00 | Son Güncelleme:

Bebeklerin gözlerinde oluşan nistagmus nedir?

Bebeklerin gözlerindeki oluşabilen nistagmus, anne ve babaların çok dikkatli olmaları gereken bir sorun. Gözlerdeki problemi anlamak zor ve belli süre gerektirdiği için ailelerin sürekli tetikte olması gerekiyor.

Nistagmus’un istemsiz olarak gözlerin sağa sola doğru ani hareketlerine verilen isim olduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Serdar Özler, bilgiler vermeye devam ediyor:

“Çoğu zaman nistagmus bir yöne yavaş diğer yöne her iki gözün aniden hızlı hareket etmesidir. Genellikle yatay yönde olması yanında bazen çapraz veya gözlerde yuvarlak hareketler çizmeyle de olabilir.

Nistagmus doğumda mevcut olabildiği gibi haftalar veya aylar sonra da ortaya çıkabilir. Risk faktörleri tam gelişmemiş optik sinir, albinizm veya doğumsal katarakt varlığıdır. Göz hareketlerinin büyüklüğü genellikle bebeğin görsel gelişiminin ne kadar kötü etkileyeceğini belirler.

Eğer bebeğiniz nistagmus belirtileri gösteriyorsa hemen bir çocuk veya göz doktorunuza danışmanız göz sağlığı açısından önemlidir.”

Yayın tarihi: 04.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: