Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BİBERONLARDAKİ YASAKLI MADDE NE?

Biberonlardaki Yasaklı Madde Ne?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız

BPA maddesi bebeklerin sağlığına zarar veriyor.

Sağlık Bakanlığı, TEB’in yoğun uyarıları sonucunda, biberon ve benzeri ürünlerde BPA maddesinin kullanılmasını yasakladı.

Sağlık Bakanlığı’nın aldığı bu karar üzerine, Türk Eczacıları Birliği (TEB) Genel Sekreteri Özgür Özel yaptığı yazılı açıklamada, geçen temmuz ve kasımda bu konuda basın açıklaması yaparak uyarıda bulunduklarını hatırlattı. Bisfenol A (BPA) içeren biberonlardaki hayati ve geri dönülemez sonuçları olduğuna dikkat çeken Özel, kararla ilgili şunları kaydetti:

“Avrupa Komisyonu’nun BPA'lı biberonların 2011 yılından itibaren Avrupa çapında satışını yasaklayan kararına vurgu yaparak, söz konusu kimyasalı içeren ürünlerin satışının Türkiye'de de yasaklanması için yetkilileri göreve davet etmiştik. Bu uyarılarımız sonucunda, Sağlık Bakanlığı tarafından 7 Şubat 2011'de yayımlanan 'Emzik, Biberon, Biberon Başlığı, Alıştırma Bardağı, Alıştırma Bardağı Kapağı ve Benzeri Ürünlerin Üretimi, İthalatı Ve Bildirim Esaslarına Dair Tebliğ' ile önemli bir adım atılarak Polikarbonat ve Polisülfon içeren Termoplastiklerde Bisfenol A Salınımı kullanımı yasaklanmıştır. Bakanlığın bu uygulamaya geçmesi doğru ve yerinde bir karardır.”

BPA’lı Ürünlerin Enden Olduğu Hastalıklar

• Sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi bozuklukları
• Nörolojik sorunlar
• Obezite
• Hiperaktivite
• Kalp hastalığı
• Meme kanseri
• Kısırlık gibi bir dizi ciddi sağlık sorunlarına neden olan ürünler özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan bebeklerde tümör gelişimine dahi neden olabiliyor.

A.A 

Yayın tarihi: 16.02.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
Çiftlerin birbirlerine alışması zaman alıryeniMutlu Aile Mutlu ÇocuklarObengül Ejder

Çiftlerin birbirlerine alışması zaman alır

Yapılan araştırmalar evliliğin ilk yıllarının evliliğin geleceği üzerinde belirleyici olabilecek kadar kritik olduğunu göstermektedir.Devamı >
Mutfaktaki tehlikelerin farkında mısınız?yeniAilenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Mutfaktaki tehlikelerin farkında mısınız?

Besin güvenliği hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Mutfağınızda tükettiğiniz gıdalar ne kadar temiz ve hijyenik? Uzman Diyetisyen Turgay Köse mutfağınızdaki tehlikeleri ve almanız gereken önlemleri anlatıyor.Devamı >
Yeniay 25 Mayıs 2017'de İkizler burcunda gerçekleşecekyeniAstromatikAygül Aydın

Yeniay 25 Mayıs 2017'de İkizler burcunda gerçekleşecek

Bu Süper Yeni Ay, yeni enerji ortaya çıkarmadan önce arkada kalan bazı pürüzleri ortaya dökecekDevamı >