Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERDEKİ YANIKLARA YOĞURT SÜRMEYİN!

Bebeklerdeki yanıklara yoğurt sürmeyin!
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
29.02.2016 - 12:34 | Son Güncelleme:

Yanık üzerine diş macunu ve yoğurt gibi şeylerin sürülmemesi gerektiğini söyleyen Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Birol Civelek, bebeklerdeki yanıklara nasıl müdahale edilmesi gerektiğini anlattı.

Bağışıklık sistemleri tam gelişmediğinden bebeklerdeki yanıkların iyileşme süreci problemli olur. Bebeklerde küçük alan gibi görülen bir yanık alanı hayati tehlike oluşturabilir. Bu nedenle yanık üzerine diş macunu ve yoğurt gibi uygulamaların yapılmaması gerekir. Yanık oluştuğunda ilk yapılması gereken sakin olmak ve yanık bölgesinin acil olarak soğutmaktır. 10 dakika kadar yanık olan bölgeye su tutulması hem ağrıyı hem de yanığın derinleşmesini önleyecektir.

SICAK YİYECEK VE İÇECEKLERİ BEBEKLERİNİZDEN UZAK TUTUN

Bebeklerdeki yanıklara yoğurt sürmeyin

5 yaş altındaki çocuklarda en çok, sıcak içeceklerden dolayı oluşan yanıklar görülür. Erişkin biri için sıcak olarak değerlendirilmeyen bir içecek bebekler için deri yanığına sebep olabilir. Sıcak içecek ya da yiyeceklerden bebekler ve çocuklar uzak tutulmalıdır.

YANIK BÖLGESİNE DİŞ MACUNU VE YOĞURT SÜRMEYİN

Bebeklerdeki yanıklara diş macunu sürmeyin

Bebeklerdeki yanıklar ihmal edildiğinde hayat boyu iz ve fonksiyon kaybıyla sonuçlanabilecek sonuçlar ortaya çıkabilir. Özellikle el, yüz, ayaklar ile genital bölge yanıkları hastaneye yatışı gerektirir. Bebeklerin vücut yüzeyleri küçük ancak orantısı erişkine göre farklıdır. Bu nedenle küçük alan gibi görülen bir yanık alanı bile hayati tehlike arz edebilir. Yanık üzerine diş macunu, yoğurt gibi uygulamaların özellikle bebeklerde ve çocuklarda uzak durulması gerekir. Zira geri dönülemez bir kötü iyileşme süreci başlayabilir. Yüzeyel yanıklarda bitkisel ya da başka materyallerin kullanılması enfeksiyona sebep olabileceği gibi yüzeyel bir yanığı da derin yanığa dönüştürebilir. Bu da doku kaybı ya da doku nakli gibi uzun süren tedavileri gerektirebilir.

İLK YAPILMASI GEREKEN YANIK BÖLGESİNİ HEMEN SOĞUTMAK OLMALI

Bebeklerdeki yanıkları soğuk su ile soğutun

Yanık oluştuğunda ilk yapılması gereken sakin olmak ve yanık bölgesinin acil olarak soğutulmasıdır. 10 dakika kadar yanık olan bölgeye su tutulması hem ağrıyı hem de yanığın derinleşmesini önleyecektir. Eğer yanık bölgesinde sıkı bir giysi varsa bu hemen çıkartılmalıdır. Eğer yanık bölgesine yapışan bir kumaş varsa buna müdahale edilmemelidir. Yanık bölgesini mutfakta kullanılan streç filmle sarın. Yapışabilecek hiçbir şey kullanmayın. Bu işlemleri uyguladıktan sonra en yakın acil kliniğine mutlaka gitmek gerekir. Rekonstrüktif Cerrahinin yaygın olarak uğraştığı alanlardan birisi özellikle çocuk yaşlarda oluşmuş yanık sekelleri dediğimiz yapışıklıklar ve yanık izleridir.

YANIKLARI ÖNLEMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

 • Ev içindeki ısıtıcıların ve radyatörlerin etrafına mutlaka bir bariyer konması gerekir.
 • Bebeklerinizi mutfaktan mutlaka uzak tutun.
 • Lambaları ve elektrik kablolarını görünmeyecek şekilde saklayın.
 • Elektrikli battaniye vs gibi örtüleri çocuklarda kullanmayın.
 • Lambaları devrilmeyecek şekilde sabitleyin.
 • Banyo yaptırırken ilk önce soğuk su katıp sonra sıcak su ilave edin. Dirseğinizle önce siz su sıcaklığını test edin.
 • Saç kurutucu ve benzer aletleri çocukların ulaşamayacağı yere koyun.
 • Yemek yaparken tencere ve tava saplarını, çocukların ulaşamayacağı şekilde çevirin ve uzak tutun.
 • Sıcak bir şey içerken çocuğunuzu kendinizden uzak tutun.
 • Çocuğunuzun üzerinden elden ele içecek servis etmeyin. Bir damla sıcak bir içecek bile bebeğinizin derisini yakabilir. Unutmayın en önemli tedavi önlemektir.

DHA

BEBEK BÜYÜTÜRKEN EVDE ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Yayın tarihi: 29.02.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: