Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERDE GÖZ SULANMASI VE ÇAPAKLANMA

Bebeklerde göz sulanması ve çapaklanma
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
15.09.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Doğuştan gözyaşı kanallarının tıkanıklığı göz problemlerine yol açabilir.

Bebeğinizin bir veya iki gözünde sulanma ve çapaklanma olması, doğuştan gözyaşı kanallarının tıkanıklığının belirtisi olabilir.

Gözyaşı, alt ve üst göz kapağının burna yakın ucundaki bir delikten emilip, ince bir kanal yoluyla burun arkasına akar. Çoğu bebekte kanalın burna açılan alt ucu doğum sırasında ince bir zarla kaplıdır ama birkaç hafta içinde bu zar açılır. Yırtılarak açılma gecikirse ya sürekli ya da nezle gibi bir iltihap sırasında ara ara olan gözyaşının dışarı akması ve kirpiklerde yapışma oluşur.

Gözyaşı Tıkanıklığı Nasıl Oluşur?

Doğuştan olan tıkanıklığın nedeni, bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının tamamen açılmamış olmasıdır. Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı dışarı akmaktadır.

Gözyaşı Tıkanıklığı Tedavisi

Yeni doğan bebeklerin yarısına yakınında doğuştan gözyaşı kanal tıkanıklığı vardır. Tedavi olarak yeni doğan bebeklerde masaj yapılabilir ancak gecikmiş durumlarda gözyaşı kanallarına girilerek kanalların serumla açılması gerekir. Doktorunuzun önerdiği göz damlalarının da kullanılması gerekir.

Masajla tedavi yaparak çocuk en az 1 yaşına gelene dek beklenmelidir. Buna rağmen açılmadı ise “Sondalama” denen bir işlemle burun içindeki ince zarın delinmesi sağlanır. Bu işlem için en az 1 sene beklenmelidir. Çünkü bebeklerin %95’inde bu zar 1 sene içinde açılır.

Op.Dr.M.Erman Emre
Göz Hastalıkları Uzmanı

Yayın tarihi: 15.09.2010
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

çapaklanan gözü en doğal yöntemlerle temizledik hep..demlenmiş bayat çay.pamukla hafifçe silerdik geçirirdi..

28.03.2011 00:00:06 Semra Yağmur
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: