Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLERDE GÖZ AKINTISI NORMAL Mİ?

Bebeklerde göz akıntısı normal mi?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.02.2015 - 23:59 | Son Güncelleme:

Yeni doğan bebeklerde gözlerde akıntı sık rastlanılan bir sorundur. Bebeklerde göz akıntısının nedenleri ve tedavi yöntemleri…

Gözlerde akıntı, doğumdan hemen sonra başlamışsa bu, doğum kanalından alınan enfeksiyon nedeniyle olabilir. Bu durumda antibiyotikli göz damlalarının kullanılması gerekir. Enfeksiyon kaynaklı akıntı ve çapaklanma antibiyotikli damlalarla iyileşir.

Yeni doğan bebeklerde gözde akıntının önemli bir diğer nedeni gözyaşı kanalı tıkanıklığıdır. Normalde göz yüzeyinin korunması için salgılanan gözyaşının fazlası gözyaşı kanalları tarafından burun boşluğuna akıtılır. Gözyaşı kanallarının gelişiminin doğumda tamamlanamadığı durumlarda fazla gözyaşı, göz yüzeyinde birikerek gözlerde sulanmaya ve çapaklanmaya neden olur. Bu durum tek taraflı veya çift taraflı olabilir. Ayrıca gözyaşı kanal tıkanıklığının yanı sıra bu durumun üzerine enfeksiyon eklendiğinde çapaklanmada artış, akıntının enfeksiyöz karakter kazanması görülebilir. Bu durumda da antibiyotikli damlalar kullanılarak var olan enfeksiyon tedavi edilmelidir ancak kanal tıkanıklığına bağlı akıntı devam edecektir.

Tedaviye cevap vermiyorsa dikkat!

Tekrarlayan akıntı durumlarında, tedaviye rağmen cevapsız çapaklanma ve akıntılarda gözyaşı kanal tıkanıklığı akla gelmelidir. Bu durumda göz kapaklarının iç köşesinde bulunan gözyaşı kanalının üzerine masaj uygulanması önerilir. Masaj, burun kökünden aşağı doğru işaret parmağıyla gün içinde mümkün oldukça 4-6 kez 15’er defa yapılmalıdır. Yapılan masajla tıkanıklık % 95 bir yıl içerinde düzelir. Bir yaşından sonra yapılan masajlara rağmen gözlerde akıntı devam ediyorsa bir göz doktoruyla görüşülüp sondalama denilen işlemin uygulanarak kanalların açılması gerekir. İlk sondalamaya rağmen tıkanıklık devam ederse ikinci kez sondalama yapılabilir ancak nadiren bu işlemde de başarısızlık olabilir bu durumda farklı müdahalelerle kanal tıkanıklığı giderilir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Neonatoloji Uzmanı
Dr. Hande Özgün Karatepe 

Yayın tarihi: 01.02.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: