Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEKLER İÇİN DOĞAL SİVRİSİNEK KOVUCU: LAVANTA YAĞI

Bebekler için doğal sivrisinek kovucu: Lavanta yağı
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
25.07.2018 - 12:01 | Son Güncelleme:

Arı, kene, böcek, sivrisinek sokmalarına karşı hazırlıklı olmanın ve önlem almanın tam zamanı… Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İsmail Yıldız, bebek ve çocukları sivrisinekten korumak için lavanta yağının en doğal ve etkili yöntem olduğunu söyledi.

Piknik, sıcak hava ve nemle mücadele için en sevilen etkinliklerden biri olsa da arı, kene ve böcek sokmalarının çocuklarda yol açabileceği alerji riskine karşı önlem almak gerekiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. İsmail Yıldız, ailelere önerilerde bulundu.

sinek

ARININ SOKTUĞU BÖLGEYİ TEMİZ TUTUN

Yaz aylarında sıklıkla bal, sarı yabani ve iri arı sokmalarına rastlanmaktadır. İri arılar, küçük olan sarı yabani arılardan daha tehlikeli olabilmektedir. Nefes borusu, göz kapağı ve ağız içinde gerçekleşen arı sokmaları ciddi risk taşır. Arı sokması sonrası ağrı, şişlik ve kızarıklık olsa da nadiren bulantı, kusma, baş dönmesi yapabilir. Eğer bu belirtiler varsa hemen doktora gidilmelidir. Arı sokması durumunda öncelikle arı iğnesini içerde bıraktıysa temiz bir cımbız yardımıyla çıkarılmalıdır. Genellikle bal arıları iğnelerini içerde bıraktığı için zehri kana geçmeden çıkarılabilirse ağrı şikayetleri daha hafif olacaktır. Arının soktuğu yer sabun ve su ile iyice dezenfekte edilmeli ve kaşımaktan kaçınılmalıdır. Sokma sonrası oluşan ağrı şiddetine göre doktorun önereceği antihistaminik kremler kullanılabilir.

Yayın tarihi: 25.07.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

Bilhassa askeriye dahil ,meralarda cali$anlar ,acik arazide talim yapanlar sabah ve aksamn günde 2 kez olmak üzere boyun koltukalti ve ense ile diz arkasi bacakarasi ve bogumlu yerler koyu renk tenliler daha da dikkatli aranmalidir.Baska bir FSME a$isi menenjit yapan kenelerden cok etken 1korunma saglayan köylük ve merlardaki cobanlarin yaptirmasi gereken bir a$idir

28.07.2018 03:07:17 leyla ar......
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: