Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEK UYKUSU İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Bebek uykusu ile ilgili doğru bilinen yanlışlar
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Esra Şimşek’in YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

 
 

10.10.2018 - 00:00 | Son Güncelleme:

Büyükanne yöntemleri çoğu zaman işe yarasa da bazen doğru bilinen yanlışlar kategorisine giren durumlar da olabiliyor. Uyku ile ilgili efsaneler de bu guruba dahil edilebilir. Bebek uykusu ile ilgili en sık rastlanan “doğru bilinen yanlışlar”

1. NE KADAR GEÇ UYURSA O KADAR GEÇ UYANIR

Yetişkinler için bu doğru olabilir ancak bebekler genellikle sabah 6-7 civarı uyanır. Bebeğinizi ne kadar geç veya ne kadar erken uyutsanız da yine bu saatlerde uyanacaktır. Geç uyutursanız daha az gece uyku uyumuş olacaktır.

2. GÜNDÜZ UYUTMAYIN Kİ GECE DAHA RAHAT UYUSUN

Bu da yine yetişkinler için doğru yalnız bebekler için yanlış. Hatta gündüz az uyuyan veya fazla uyanık kalmış bebekler daha zor uykuya geçer ve gece daha sık uyanır. Yani fazla uyanık kalma bebeklerde kalitesiz uyku ile sonuçlanabilir. Bebeğinizi ayına göre değerlendirip ortalama uyanık kalma süresine göre uyutmalısınız.

3. EK GIDA ALAN BEBEKLER DAHA RAHAT UYUR

 

Konu sadece ek gıda değil, karnı tok bebek daha rahat uyur çünkü açlıktan uyanma gibi bir durum söz konusu olmaz. Bebeğinizin açlıktan uyandığını ve uykusunun bölündüğünü düşünüyorsanız gündüz beslenme düzenini gözden geçirmelisiniz ve gündüz öğünlerinde karnının tam olarak doyduğundan emin olmalısınız. Bebek rahat uyusun diye formül mama hazırlarken pirinç unu veya bisküvi kullanmak mamanın kalitesini bozabilir.

4. BİBERON İLE BESLENEN BEBEKLER DAHA KALİTELİ UYUR

Bu da yine yukarda anlatılan sebeple dolaylı olarak ilgili. Anne sütü alan bebekler daha sık acıkır ama bu sadece ilk aylar için geçerlidir. İlerleyen aylarda gece besleme sıkılğını bebeğinizin kilosuna ve gelişimine göre ayarlayabilirsiniz.

5. BEBEĞİ ERKEN UYUTURSAM GECE YARISI UYANIR VE BİR DAHA UYUMAZ

Yine yetişkin mantığı ile düşünülmüş bir varsayım. Tamamen yanlış. Bebekler biyolojileri gereği yetişkinlerden daha fazla uykuya ihtiyaç duyarlar. Yukarda yazdığım gibi kaçta uyutursanız uyutn 6-7 civarı uyanacaklardır. Yeterli uyku alabilmeleri için gece uykusu 11-12 saat civarında olmalı. Bu mantıkla bebeklerin uyku saati en geç 21:00 olmalı.

6. UYUYAN BEBEK UYANDIRILMAZ

Büyüklerimizden çok duyduğumuz ve bebeğimizi uyandırdığımızda tepki ile karşılaştığımız bir durumdur. Halbuki bir bebeğin gündüz uykusunda, tek bir uykusu en fazla 2 saat sürmelidir. Küçük bebeklerde 2 saatte bir beslemek için uyandırmak tavsiye ediliyor. Beslenme ihtiyacı bu kadar sık olmayan bebekler için de iki saatten fazla uyumaları bir sonraki gündüz uykusunu ve en nihayetinde gece uykusunu olumsuz etkiler.

7. GÜRÜLTÜYE ALIŞSIN DİYE TV KARŞISINDA UYUTULUR

  

Bebeğiniz için en iyi ortam evinizin doğal ortamıdır. Evinizin doğal ortamı gürültülüyse örneğin otoyola yakın bir evde yaşıyorsanız bebeğiniz zaten gürültüde uyumaya ve yaşamaya alışacaktır. Daha sessiz bir ortamda yaşıyorsanız bebeğiniz yine buna alışacaktır. Sadece uyurken tv açmak buna çözüm sağlamaz. Kaldı ki gürültülü ortamda uyuyamak bir “gürültülü ortama alışkın olmamak” ile ilgili değil uyku kalitesi ile ilgili. Bebeğinizin uykusu kaliteliyse her ortamda uyur ve ani ve yüksek bir ses değilse sıradan gürültülerden etkilenmez.

Yayın tarihi: 10.10.2018
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: