Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEK TELSİZİYLE HAYAT, ÇOK RAHAT!

Bebek telsiziyle hayat, çok rahat!
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Öznur Simav’ın YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Çocuk Kalbi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı Pedagog
 
 

31.01.2011 - 12:40 | Son Güncelleme:

Kullanması kolay ama kullanım sınırı ne olmalı?

Bebek telsizleri teknolojinin anneye sunduğu güzelliklerden bir tanesi ve amacı ise anne ile bebeği arasındaki bağlantıyı kurmak. Çocuk Gelişim Uzmanı Öznur Simav’a göre ise bağlantı ile bağ kurma, birbirinden çok farklı şeyler. Anneler bu ayrımın farkında olmalı ve bebeklerini sadece teknolojinin eline bırakmamalılar.

Durusoy, bebek telsizlerinin kullanımında düşünülmesi gerekenleri şöyle anlatıyor: “Günümüz koşullarında teknolojik araç kullanımı ihtiyaca yönelik olarak artmıştır. Bebek telsizleri de konfor yaratmakta, anneler bebeğini uzaktan izleyebilmekte ve sesini duyabilmektedir. Radyo frekansları ile bu iletişim sağlanmaktadır. Teknolojik araç kullanımında radyasyon kirliliği yaratılmakta ve bu durum sağlığı etkileyen boyutlara ulaşabilmektedir. Her aracın kullanımından doğan fayda ve zararlar değerlendirilmeli ve olumsuz etkilenim payı düşürülmelidir.”

Bebeklerin İhtiyaçları Hızla Değişiyor

Bebeğin anneye olan ihtiyacının gelişimi ile doğru olarak değiştiğini söyleyen Durusoy, sözlerine şöyle devam ediyor: 

“Bebeklik döneminde hızlı bir gelişim söz konusudur. Bebeğin gelişimiyle birlikte ihtiyaçları da aylara hatta günlere göre değişiklik göstermektedir. Normal şartlarda, altı ay sadece anne sütü ile beslenen bebek, daha sonra ek gıdalara ve suya ihtiyaç duymaktadır. Her bebek ortalama olarak birbirine benzer özellikler gösterse de bireysel farklılıklar, farklı mizaç özellikleri taşırlar. Anne ya da anne yerine geçen kişi ile güven içinde olma duygularını tatmin etmek ister. Bebekler aç olduklarında, altları ıslak olduğunda, uykuları geldiğinde, gazları çıkarılamadığında ağlarlar. Duygusal doyum istedikleri zaman da ağlarlar.

Bebek telsizleri ise belli mesafeler için duyarlıdır, bazen sorun yaşanabilir. Bebeklerin uzaktan monitörle izlenip, sesleri takip edilebilir ancak bebekler mümkünse anne ile yakın mesafede olmalıdırlar. Anne ile ses, göz kontağı kurabilecek şekilde olmaları onların tüm gelişim alanlarını destekleyecektir.

Bebekler, ilk zamanlar sadece beslenmek için uyanırlar, altları temizlenip, gazları çıkarıldıktan sonra uzunca zaman anneye ihtiyaç duymayabilirler. Günler, aylar ilerledikçe bebeğin uyanık kalma süresi uzayacaktır, çevre ile iletişim isteği gündeme gelecektir. Bu süreci en iyi şekilde anneler gözleme dayalı olarak belirleyeceklerdir.” 

Yayın tarihi: 31.01.2011
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (2)

çok güzell bebeğini hem takip ediyorsun hemde için rahat

23.03.2011 09:02:57 leyla altun

cok güzel ve yararlı bi bilgi teşekkürler

21.03.2011 12:28:12 gülşah kaplan
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: