Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEK ŞAMPUANI SEÇERKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Bebek şampuanı seçerken nelere dikkat edilmeli?
1 PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
06.07.2014 - 14:10 | Son Güncelleme:

Koku ve boya içeren şampuanlardan uzak durun!

En değerli varlığınız bebeğiniz için kullandığınız tüm ürünler çok önemlidir. Bu ürünlerin başında da şampuanlar gelir.

Bebek cildi erişkin cildine göre daha ince, daha az yağ salgısı üreten ve koruyuculuğu sağlayan keratin miktarı daha az bir cilttir. pH değeri nötre yakındır, fazla miktarda su içerir. Bu özelliklerden dolayı enfeksiyona ve tahrişe daha duyarlıdır.

Cildimiz bağışıklık sistemimizin ilk bariyeridir. Bağışıklık sistemi yeni gelişmeye başlayan bebeklerde, bu bariyer önemlidir ve bütünlüğünü bozmamak, hasara uğratmamak gerekir. Bebeklerin cilt yüzey ölçümlerinin kendi ağırlıklarına oranı yetişkinlere göre daha fazladır, dolayısıyla kimyasal maddeler, ilaçlar, ciltten daha hızlı ve fazla miktarda emilir. Bebek cildinin bu farklılıkları onlar için özel şampuanlar kullanmayı gerektirir.

Paraben içeren ürünler kullanılmamalı!

Son zamanlarda bebek bakım ürünleri ve kozmetikler içerisinde yer alan ve sağlığa zararlı olabileceği konusunda tartışılan kimyasallardan biri de parabenlerdir. Parabenler, ilaçlarda ve kozmetik ürünlerde antimikrobik etkileri nedeniyle 1924'ten beri tüm dünyada, koruyucu amaçlı kullanılan kimyasallardır. Parabenlerin kimyasal yapılarına göre metil, propil, bütil paraben gibi türevleri vardır. Parabenler insan vücudunda östrojen hormonuna benzer etkiler gösterir. Ancak bu etkileri, östrojenin binde biriyle 10 milyonda biri kadardır. İlaçta ve kozmetikte en çok kullanılan metil parabenin etkinliği, östrojen etkinliğinin 2 milyon 500 binde biri kadardır.

Bu maddenin vücutta toksik etki yaratacak ölçüde biriktiğini gösteren ve insanlarda doğrudan kanser oluşturmasına yönelik kanıtlanmış bilimsel veri bulunmamaktadır. Bugünkü veriler doğrultusunda parabenlerin, bilimsel olarak risk yaratmamakla beraber, çocukların korunmasına yönelik (özellikle bebeklik döneminde) paraben içeren ürünlerin kullanılmaması önerilir.

Cilt için kullanılan şampuanlar nötral pH’da olmalıdır. Bu yüzden cilde birebir temas eden ürünlerin güvenilir hatta organik olması tercih edilmelidir.

Bebeğiniz için şampuan seçerken dikkat etmeniz gerekenler

* Bebeğinizin cildini ve saçını yıpratmayacak yumuşak ürünler tercih edin.

* Saç için kullandığınız ürünlerin gözleri yakmamasına dikkat edin.

* Ph değeri 7,5; yani nötr olan şampuanları kullanın.

* Koku ve boya maddesi gibi gereksiz, alerjen kimyasallar ve paraben içeren şampuanlardan kaçının.

* Alkolsüz ürünleri tercih edin çünkü cilt en büyük organımızdır ve cilde sürülen her ürün gözeneklerden alt katmanlara kadar ulaşır hatta bununla da kalmaz lenf sistemiyle tüm vücuda etki edebilir.

* Sabun ve deterjan oranı minimum olan şampuanları kullanın. Şampuan çok köpürmemelidir. Bu aynı zamanda içerdiği deterjan oranının az olduğunun göstergesidir.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İzlem Göçmen

Yayın tarihi: 06.07.2014
1 PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: