Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEK GİYSİLERİ HANGİ SIKLIKTA YIKANMALI?

Bebek giysileri hangi sıklıkta yıkanmalı?
PAYLAŞIM
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
 YAZARI TAKİP ET X
Cevdet Özdemir’ YENİ YAZILARI yayınlandıkça e-posta yoluyla haberdar olmak ister misiniz?

Çocuk Alerjisi Uzmanı Doç. Dr.
 
 

02.01.2015 - 10:00 | Son Güncelleme:

Bebek giysileri nasıl yıkanmalı, ne tür deterjanlar kullanılmalı? İşte bebek giysilerini yıkarken dikkat edilmesi gerekenler…

Bebek cildi özellikle ilk aylarda mikroplara ve kimyasallara karşı erişkin insanlara göre daha fazla hassastır. Yeni kıyafetler, boyama gibi işlemlerden dolayı üretim sürecinde kimyasallar içerebilir. Bunun için bebeğe yeni alınan tüm giysiler kullanılmadan önce mutlaka yıkanmalıdır.

Bebek giysileri nasıl yıkanmalı?

Bebek giysileri çok sık kirlendiği için çok sık yıkanırlar. Bebeklerin ince ciltleri dış uyaranlara karşı daha hassas olduğundan giysi temizliğinde test edilmiş özel bebek ürünleri tercih edilebilir.

Özellikle ilk aylarda kullanılan deterjan ve banyo kozmetik ürünleri dikkatlice gözlenmelidir. Eğer bebeğin cildinde hassasiyet, kızarıklık gibi belirtilere neden oluyorsa bu maddelerin kullanımına ara verilmelidir. Gerekirse konuyla ilgili olarak bir uzmandan görüş alınması uygun olacaktır. Bu aylarda değişik ürün denemelerinden olabildiğince kaçınılmalıdır.

Lekeleri en güzel şekilde çıkarabilmek için giysilerin kendi üzerinde bulunan yıkama önerilerinin izin verdiği en yüksek derecede yıkayabilirsiniz.

Parfümlü deterjanlar bebekler için zararlı mıdır?

Bebeklerin cildi bazen temizlik maddeleriyle temas sonrası reaksiyonlar gösterebilir. Parfüm ve boya içeriği azaltılmış ya da bulunmayan ürünlerin tercih edilmesi temas sonrası cilt reaksiyonlarının gelişimini engeller. Ağır lekeleri çıkarmak için çamaşır suyu ve benzeri leke çıkarıcıları kullanmak yerine giysinin suda bekletilerek ya da uygun ısılarda daha uzun programlarla yıkanması tercih edilmelidir. Ailesinde astım, saman nezlesi, alerjik cilt döküntüleri olan bebeklerin alerjik bir yapıya sahip olma olasılığı yüksektir.

Sık görülen cilt sorunu: Kontakt dermatit

Kontakt dermatit, sık görülebilen bir cilt problemidir. Her yaş grubunda görülebilir. Ciltte kızarıklıklarla seyreden egzama alanlarıyla karakterizedir. Bölgesel ya da yaygın olarak görülebilir. Kontakt dermatit, alerjik ya da alerji dışı-irritan (tahriş edici) nedenlerle oluşmaktadır.

Günümüzde birçok maddenin kontakt alerjen olarak rol oynadığı bilinir. Kozmetik ürünler ve deterjanların içerisindeki maddeler de bazen kontakt dermatite neden olabilir. İrritan kontakt dermatitde ise kimyasal ajan direkt olarak cildi tahriş eder. Kontakt dermatite neden olan madde biliniyorsa bu maddeden uzak durulmalıdır. Derinin nemlendirilmesi tedavide önemli yer tutar. Kontakt dermatitin kontrol altına alınamadığı durumlarda mutlaka bir uzman doktor görüşü alınmalıdır.

Çocuk Alerjisi Uzmanı
Doç. Dr. Cevdet Özdemir

Yayın tarihi: 02.01.2015
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: