Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEK DİŞİNDEKİ SÜT ARTIKLARI MUTLAKA TEMİZLENMELİ

Bebek dişindeki süt artıkları mutlaka temizlenmeli
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
30.05.2016 - 14:44 | Son Güncelleme:

Bebeklerde ilk diş 6-12 ay döneminde sürer. Dolayısıyla diş temizliğine ilk diş sürer sürmez başlanmalıdır. Diş Hekimi Semih Demircan, bebeklerde diş temizliğinin nasıl yapılması gerektiğini anlattı.

Bebekler gelişimlerinin ilk döneminde süt ile beslenir. Süt, özellikle de anne sütü, içeriğinden dolayı çürük oluşumuna ve oluşan çürüklerin ilerlemesine neden olur. Bu nedenle her beslenmenin ardından mutlaka diş temizliği yapılmalıdır. Bu amaçla, diş fırçası kullanılabildiği gibi gelişimlerinin o döneminde sadece ön dişleri olduğundan en azından bir gazlı bez ile dişler üzerindeki süt artıkları temizlenmelidir. Ayrıca, parmak fırçalar yardımıyla da diş temizliği yapılabilir.

SÜT ARTIKLARI DİŞLERDE ÇÜRÜĞE NEDEN OLUYOR

Bebeklerde diş temizliği

Anne sütü ile beslenmenin yanı sıra gece beslenmesi sırasında da dişler üzerinde süt artıkları birikir ve dişlerde çürüğe neden olur. Bu nedenle bebeklere asla gün içerisinde, gündüz uykularında veya gece yatma vaktinde emzik yerine süt veya diğer şekerli yiyecekleri içeren biberon verilmemelidir. Eğer ebeveynler biberon kullanımında ısrarcı olurlarsa içeriği su ile sınırlandırılmalıdır.

BEBEKLERDE DİŞ TEMİZLİĞİ NASIL YAPILMALI?

Bebeklerde diş temizliği

 • Bebeklerde dişlenme dönemi ve ağız bakımının nasıl olacağı ile ilgili bilgi almak amacıyla, ilk diş çıkar çıkmaz bir çocuk diş hekimine (pedodontiste) gidilmelidir.
 • Diş temizliği bebeklik çağında çürük görülmemesi açısından çok önemli rol oynar.
 • Bebeklik döneminde, 2 yaş civarında arka dişler çıkmaya başladığından diş fırçasına geçilmeli, ebeveynler çocuklarının dişlerini etkin bir şekilde fırçalamalıdır.
 • Fırça ile temizliğin yanı sıra dişleri korumak, fırçalamayı kolaylaştırmak için diş macunu kullanımı da önerilir.
 • 3 yaşından küçük çocuklarda çocuk diş macunu kullanımı tercih edilmelidir.

Yayın tarihi: 30.05.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: