Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZİ YIKAMAYA NEREDEN BAŞLAMALI?

Bebeğinizi yıkamaya nereden başlamalı?
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız
06.06.2014 - 09:30 | Son Güncelleme:

Bazı küçük noktalara dikkat ederek bebeğinize banyo yaptırmanız hiç de zor değil!

Bebeğinizin cildinin temiz olması, sadece cilt için değil tüm vücudunun sağlığı açısından da büyük önem taşır ancak özellikle bebeğinizin ilk banyosu sizi biraz ürkütebilir. Bu dönemde kafanıza pek çok soru takılır. Oysa bazı küçük noktalara dikkat ederek, bebeğinize banyo yaptırmanız hiç de zor değildir. Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Ali Kaya, bu konuda bilgi verdi.

 • Fileden yapılmış bir bölümü bulunan küvetlerde bebeğinizi yıkamalısınız. Böylece bebeğiniz, yarı oturur bir durumda ve kayma riski olmadan, çok daha keyifli bir banyo yapabilir. Aynı zamanda, bu tür küvetler size de bebeğinizi daha rahat yıkama fırsatı verir.
 • Bebeğinizi yıkarken bez kullanmayı tercih ediyorsanız, onun vücudunu nazik bir şekilde silmeye ve her seferinde temiz bir bez kullanmaya özen gösterin. Genel olarak banyoda sünger yerine, temiz bezler kullanmalısınız. Çünkü sünger, içinde mikrop barındırabilir ve dolayısıyla bebeğinizin sağlığını da risk altına sokabilir.
 • Düzenli temizlik, bebeğinizin cildinin sağlıklı, tertemiz ve bakımlı olması için şarttır. Banyo zamanı, ayrıca onun cildine dokunmak, onu okşayarak sevildiğini hissettirmeniz için de en uygun zamandır. Bebeğinizin çevre ısısından çabuk etkilendiğini hatırlayarak, oda ısınının 25–27°C civarında olmasını sağlamalısınız ve banyosunu yaptıracağınız yerin, hava akımından uzak olması gerektiğini unutmamalısınız.
 • Banyoya, bebeğinizin başını temiz ve ılık su ile ıslatarak başlayın. Göz yakmayan bir şampuan ile başını nazik hareketlerle önden arkaya doğru masaj yaparak yıkayın. Yine temiz ve ılık suyla bebeğinizin başını durulayın. Koltuk altından boynunu, kolunuzun üzerinde yaslamış olarak tutmaya devam edin. Diğer elinizle, hafif hareketlerle vücudunu yıkamaya başlayın.
 • Yumuşak bezinizi ıslatıp, vücut temizleyicisi (Sabun veya banyo köpüğü) ile bolca köpürtün ve tüm vücudunu, boğum aralarını güzelce sabunlayın. Bir kolunuzu başının altından geçirerek, koltuk altından sıkıca kavrayın. Diğer elinizle, iki bacağından veya poposunun altından tutun. Küvetten çıkarırken de aynı şekilde sıkıca tutarak, sudan çıkarın ve temiz bir havlu üzerine sırt üstü yatırın. Sonra havlusunun bir kenarıyla, bebeğinizin yavaşça kafasını kurulayın. Saçlarını yumuşak bir fırça ya da tarakla tarayın. Sonra da sıcak tutmak için başını havlunun kuru ucuyla kapatın.

Banyo sonrası bebeğinizin bakımı için neler yapmalısınız?

 1. Hızla tüm vücudunu, yumuşak hareketlerle kurulayın. Boğum aralarını, koltuk altını, kasıklarını, ayak parmaklarının aralarını iyice silin.
 2. Nemlendirici bir losyon veya bebe yağıyla vücudunu yağlayın.
 3. Hemen giydirmeye başlayın.
 4. Bezli bölgeye pişik kremi sürerek, temiz bezini bağlayın.
 5. Giydirme işlemini tamamlayın.
Yayın tarihi: 06.06.2014
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (1)

çocuğu durulamadan mı çıkaracağız küvetten?

17.06.2014 18:18:01 ayşe fatma
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: