Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİNİZ HER ŞEYİ AĞZINA MI GÖTÜRÜYOR?

Bebeğiniz her şeyi ağzına mı götürüyor?
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
01.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Bebekler için ilk 12 aylık dönemde en etkili keşif aracı ağızlarıdır.

Bebekler için ilk 12 aylık dönemde en etkili keşif aracı ağızlarıdır. Bu yüzden her bulduklarını ağızlarına götürür, emer, ısırır ve yalarlar. Bu durumsa anne-babaları, hem mikrop kapıp hastalanacak endişesiyle hem de sürekli salya akıtmaları nedeniyle rahatsız eder. Bebeklerin bu hareketlerinin gelişimlerinin göstergesi olduğunu ve kısıtlanmaması gerektiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Musa Ersoy, bakın bu konuda başka neler anlatıyor.

Bebeklik dönemi

Çocukların ilk yaş gününü kutladığı güne kadar geçen döneme 'bebeklik dönemi' diyoruz. Psikososyal gelişimi açısından 0-12 aylık dönem, gelişimin ilk evresi (oral dönem-age dönemi) olarak kabul edilir. Oral dönemde temel haz kaynağı emmedir. Emme, pasif ve bağımlı davranış olup, bebek açısından doğuştan kazanılmış bir özelliktir. Bebeklik döneminde ağız; gerek gereksinimler, gerek doyumlar, gerek de dış çevre ile ilişki kurmakta kullanılan bir organdır. Bu sebeple 0-12 aylık dönemde bekler için vücudun en duyarlı bölge ağızlarıdır.

Ağız yoluyla keşif

Bebekler, küçük dünyalarında her şeyi ağızlarıyla kontrol eder, buldukları her şeyi ağızlarına alırlar. Bu durum, aslında olumlu bir gelişmedir. Bebeğin etrafıyla ilgili olduğunu gösterir. Bebek parmaklarını kullanmakla henüz ustalaşmadığı için eline aldığı nesneleri daha iyi incelemek amacıyla ağzına götürür. Dikkatini çeken, yakalayabildiği objeleri ağızlarına alarak yorum yaparlar; dudaklarıyla dokunur, diliyle tadar, diş ve damaklarıyla ısırarak yeni şeyler öğrenirler. Dişlerin çıkması ile birlikte ısırma dürtüsü gelişir. Pasif dönem artık aktif hale dönüşür ve bebek bundan zevk almaya başlar. Annenin irkilip göğsünü çektiğini algılayarak bu isteğini kontrol etmeyi öğrenir. Böylece annesini ve çevresini etkilediğini görüp ayrı bir varlık olduğunu algılar. Bebek zamanla diğer duyularını ve organlarını kullanma yeteneğini geliştirir.

Yasaklamayın, doğru oyuncak seçin

Bebekler objeleri ağızlarına alarak yeni şeyler öğrenirler. Bu nedenle etraflarındaki her şeyi uzaklaştırmak yerine onların yaş gruplarına göre sağlıklı ve güvenli nesneleri bulundurmak gerekir. Bu amaçla hazırlanmış çok çeşitli oyuncaklar bulunur. Oyuncak seçiminde ve temizliğinde bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Oyuncaklar küçük veya keskin kenarlı olmamalı ve yeterince sağlam olmalıdır. Bebek sağlam olmayan oyuncakları kesip parçalayıp bu parçalan yutarak boğulabilir. Oyuncaklar, bebeğin zehirlenmesine neden olabilecek boya ve kimyasal maddeler içermemelidir. Unutmayalım ki bebek her oyuncağı ağzıyla tanımak ve tatmak ister. Bu yüzden yasaklar koymayın! Oyuncak seçiminde güvenilirliği kanıtlanmış malzemeler kullanan kaliteli markalar seçilmelidir; az ama kaliteli oyuncak!

Hasta olur endişesi taşımayın

Bebeğin ağzına götürdüğü şeylerden mikrop kapma olasılığı anne babaları tedirgin eder. Ancak bu durum düşünüldüğü kadar tehlikeli değildir. Çünkü çoğunlukla hastalıklara toz değil mikroplar neden olur. Bu nedenle çocuğunuzu oyuncaklardan sakınmak yerine, çocuğunuzun hasta çocuklarla oyuncaklarını paylaşmamasına dikkat etmeniz, ellerini ve oyuncaklarını düzenli yıkamanız önemlidir. Bez oyuncaklar haftada bir çamaşır makinesinde, plastik oyuncaklar gün aşırı elde veya bulaşık makinesinde. Bu şekilde yıkanamayan oyuncaklar ise sabunlu su ile temizlenmelidir.

Yayın tarihi: 01.01.2012
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: