Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

BEBEĞİN ZEKA GELİŞİMİ İÇİN İYOT ŞART!

Bebeğin zeka gelişimi için iyot şart!
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
11.04.2016 - 11:38 | Son Güncelleme:

İyot, vücudumuzdaki her organ için ayrı bir hayati önem taşıyor. Eksikliğinde ise birçok hastalık meydana gelebiliyor. Bu nedenle uzmanlar bebeklik döneminden itibaren yeterli iyot alımı konusunda uyarıyor.

Ülkemizde önemli bir halk sorunu olan iyot eksikliği birçok hastalığın habercisi olabiliyor. Vücudun kendi kendine üretemediği ve özellikle tiroid dokusu için önemli olan bu elementin gıdalardan alınması gerekiyor. Özellikle içtiğimiz suların iyot açısından zengin olması çok önemli. Ne yazık ki, ülkemizin birçok yöresinde içme suları yeterli miktarda iyot içermiyor.

HAMİLELİKTE İYOT EKSİKLİĞİNE DİKKAT!

İyodun tiroid bezinden salgılanan tiroid hormonlarının yapımında kullanıldığından bahseden Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Zerrin Beykal; “Eğer yeterli derecede iyot alınamazsa tiroid bezinde büyüme nodüller (guatr) oluşabilir. Ayrıca hipotiroidi dediğimiz tiroidden yeterli hormonların salgılanamaması durumu oluşur. Bu hormonlar kalp hareketleri, büyüme hızı, metabolizma ve bazı önemli proteinlerin üretiminde rol oynar. Özellikle hamilelikte bebeğin hem fiziksel hem zihinsel gelişimi için bu hormonlar hayati önemdedir. Eğer hamilelikte iyot eksikliği mevcutsa; düşük, ölü doğum, doğumsal anomaliler oluşur” dedi.

Hamilelikte iyot eksikliği

Yayın tarihi: 11.04.2016
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: