Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile

BEBEĞİ GRİPTEN KORUMANIN YOLLARI

BEBEKLERİ ÖZELLİKLE GRİP MEVSİMİNDE KAPALI MEKANLARA SOKMAYIN!

Bebeği gripten korumanın yolları
PAYLAŞIM
 • PAYLAŞ
 • PAYLAŞ
  Adınız *
  Alıcı E-Posta Adresi *
  Mesajınız

Anne oldunuz, tam da onun kokusunu doyasıya içinize çekecekken o da ne; burnunuz akmaya, boğazınız ağrımaya başladı. Şimdi ne yapacaksınız? Hepimiz gribin ne kadar bulaşıcı olduğunu biliyoruz. Peki konu bebeğimiz olduğunda ne yapacağız?

Onu kucaklayamayacak ve daha da önemlisi emziremeyecek miyiz? Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülcan Çelik, “Grip (İnfluenza virüsleri) tüm dünyada her yaş grubunda akut solunum yolu enfeksiyonuna sebep olan etkenlerdir. Ciddi akciğer hastalıklarına ve ölüme yol açabilmesi, ülkeler ve kıtalar arası yaygınlaşma özelliğine sahip olması nedeniyle soğuk algınlığından ve diğer solunum sistemi hastalıklarından farklıdır. Küçük bebekler, kronik hastalığı bulunanlar, bağışıklık yetersizliği olan hastalar ve hamilelerde ise daha ağır ve ilerleyici hastalığa neden olabilir; sinüzit, otitis media, krup, bronşit ve pnömoni gibi komplikasyonlarla karşımıza çıkabilirler” diyor.

ÖZELLİKLE ÇOCUKLARDA DAHA HIZLI YAYILIYOR

Grip, kişiden kişiye damlacık yoluyla bulaşıyor ancak bulaşmada yüzeylerin rolü göz ardı edilmemeli. Kişi bol miktarda virüs barındıran masa, kapı kulbu, oyuncak gibi yüzeylere temas ettikten sonra eliyle mikrobu yaymaya devam ediyor. Bu bulaşma şekli, özellikle her şeyi ağzına götürebilen çocukların enfekte olması açısından daha da büyük önem taşıyor.

bebek

BEBEĞİ GRİPTEN KORUMANIN YOLLARI

 • Bebekleri özellikle grip mevsiminde kapalı mekanlara sokmayın.
 • Bebeğinizi grip geçirmekte olan kişilerden uzak tutun.
 • Bebeğin bağışıklık sistemini güçlü tutmak için, eğer henüz anne sütüyle besleniyorsa düzenli olarak emzirmeye devam edin.
 • Katı gıdalarla beslenmeye başladıysa bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler ve bol sıvı verin.
 • Bebeğinizin ve ailenin diğer tüm fertlerinin hijyenine dikkat edin. Özellikle ellerinizi sık sık sabun ve bol suyla yıkayın.
 • Bebekler çoğunlukla öpme yoluyla grip oluyor. Bu nedenle insanlardan bebeğinizi öpmemelerini rica edin.

LOHUSALIKTA GRİP

 • Doğum yaptınız, yorgun düştünüz, ziyaretçiniz eksik olmadı ve o da ne? Birisi gelirken yanında grip mikrobunu da getirmiş. Eğer yeni doğum yapmış bir anne olarak grip olduysanız bebeğinizi korumak için bazı önlemler almanız gerekiyor. Belli koşulları oluşturana kadar bebeğiniz ayrı bir odada ya da aynı odada bir metre kadar uzaklıkta izole edilmeli. Bu süre içinde uygun yöntemlerle sağdığınız sütünüz bebeğinize bir başkası tarafından verilmeli.
 • Antiviral tedaviyi almaya başladıktan ancak 48 saat sonra, kendi öksürüğünüz ve diğer belirtileri kontrol edebilecek duruma geldiğinizde bebeğinizle tekrar sürekli aynı ortamda bulunmaya başlayabilirsiniz. İzolasyon önlemleri kaldırıldığında, semptomların başlangıcından sonraki yedi gün veya semptomlar geçtikten sonra 24 saate kadar maske kullanarak ve el hijyenine dikkat ederek bebeğinizi emzirebilirsiniz.

DOĞUM SIRASINDA GRİP

Dr. Gülcan Çelik, doğumdan önceki iki gün ile doğumdan sonraki yedi gün içinde annesinde gribal semptomlar başlayan bebeklerin potansiyel enfekte kabul edildiğini belirtiyor. Bu bebekler hastalık bulguları açısından yakından izleniyor. Herhangi bulgu ortaya çıkarsa grip ve diğer infeksiyon kontrol testleri yapılarak tedavisine başlanıyor.

Hamile grip

ANNE SÜTÜ GRİPTEN KORUYOR

Yeni doğmuş bir bebeğin bağışıklık sistemi henüz gelişmemiş oluyor. Yenidoğanlar doğumdan önce plasenta yoluyla ve doğumdan sonra anne sütüyle aldıkları antikorlar vasıtasıyla kendi immün sistemleri gelişene kadar enfeksiyonlardan korunuyor. Bu antikorlar annenin dolaşımındaki antikorlar ile benzer oluyor ve annenin maruz kaldığı çevresel antijenlere karşı gelişiyor. Bu sayede grip yaşamın ilk altı ayında ve yenidoğan döneminde ender olarak görülüyor ya da hafif atlatılıyor. Fakat ani başlangıçlı griplerde yüksek ateş ve solunum yolu semptomları gelişebiliyor. Dr. Gülcan Çelik, “Şüpheli semptomlar olduğunda kesinlikle en hızlı şekilde tanı testleri yapılmalı ve testler sonuçlanıncaya kadar viral enfeksiyonlara karşı ilaç tedavisine başlanmalı. Grip enfeksiyonunda hidrasyonun sağlanması ve ateş düşürücülerle destek tedavisinin yanı sıra antiviral tedavi de seçilmiş olgularda uygulanabilir” diyor.

GRİPSAVAR BESLENME!

Uzman Diyetisyen Şefika Aydın Selçuk, gripten korunmak için hamilelerin ve çocukların nasıl beslenmesi gerektiği konusunda bilgi verdi.

HAMİLELER

 • Havaların ısınması ile vücut yüzey ısımız ve sıvı ihtiyacımız da artıyor. Bu nedenle hamilelerin günde 12-14 su bardağı su içmesi gerekiyor. Enfeksiyon hastalıklarında, ateşli hastalıklarda su doğal bir ilaç...
 • Yumurta, içeriğinde bulunan elzem protein ve yağ asit içeriği ile hamilelikte her gün tüketilmesi önerilen bir besin. Haşlanmış olarak, rafadan veya özellikle C vitamini yüksek sebzeler ile omlet olarak pişirilince gripsavar etki yaratıyor.
 • Yumurta, süt, balık, ıspanak, portakal, havuç, yeşilbiber, kayısı gibi sarı, turuncu ve yeşil sebze ve meyvelerde bulunan A vitamini güçlü bir antioksidan.
 • Kalsiyumun zengin kaynağı olan süt, yoğurt ve peynirin belirtilen miktarlarda tüketilmesi gerekiyor.
 • Kuru baklagil ve bulgur karışımı yemekleri; portakal, mandalina, domates, maydanoz, yeşilbiber, taze soğan gibi C vitamininden zengin sebze ve meyvelerle birlikte sık yemek hem demir emilimini artırıyor hem de hastalıklara karşı olan savunmayı destekleyici bir öğün haline geliyor.
 • Vitaminlerin zengin kaynağı olan sebze ve meyveleri her gün düzenli olarak kahvaltı ve öğünlerde tüketmek gerekiyor.
 • Kuru meyveler ve kuru yemişler yoğun enerjileri yanında, demir ve kalsiyum gibi minerallerden zengin olduğu için beslenmede uygun şekilde ağırlıklarını kontrol ederek tüketilmeli.

kuruyemiş

BEBEK VE ÇOCUKLAR

 • Kefir, içeriğinde bulunan prebiyotik bakteriler sayesinde bağırsak florasında hastalık yapıcı patojen bakterileri yok etme görevini de üstleniyor. Böylece birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi var. Yoğurt ve kefir antioksidan özelliği nedeni ile de enfeksiyonlara karşı azalan direncin artmasını sağlıyor.
 • Taze sebze ve meyve, ek besine başlayan bebeklerin ilk tanıştığı besinler. Bu besinler, bebeklerin hem enerji kaynağı hem de bağışıklığına destek oluyor.
 • Özellikle havuç, kabak, patates, ıspanak, biber, soğan, balkabağı ve fasulye gibi sebzeler daha çok tercih edilse bile bir yaş ve sonrasında karnabahar, kereviz, lahana ve brokoli gibi kış sebzeleri yüksek C vitamini ile ilaç niyetine buharda pişirilebilir.
 • İçerikleri nedeniyle gribe karşı olmazsa olmaz besinler arasında sarımsak, kivi, portakal, limon, nar ve greyfurt bulunuyor.
 • Ayrıca çocuk beslenmesinde ve hamilelerde balık tüketiminin bu mevsimde artması Omega 3 alınmasını sağlıyor ve vücudun savunma mekanizmasını güçlendiriyor.
bebeğimle tarafından hazırlanmıştır.
PAYLAŞIM
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI
Bu habere henüz yorum yapılmadı.
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu:
x
Tekrar dene
  
Cinselliğin düşmanlarıCarpe DiemDolunay Kadıoğlu

Cinselliğin düşmanları

Yaşanan pek çok cinsel sorunun altında cinsel bilgi azlığı, yanlış inançlar ve kayıtlar ve iletişim sorunları yatmaktadır. Devamı >
Çocuğum okusun, büyük adam olsun!Eğitim YaşamıMürüvvet Adalı Uygun

Çocuğum okusun, büyük adam olsun!

Pek çok öğrenci okumaktan, okulların açılmasından sevinç değil, üzüntü duyar haldeler.Devamı >
Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!Adalet ve Sizİlker Türkgüler

Aldatma delilini mahkemeye sunmak artık suç değil!

Eşinizin sizi aldattığını düşünüyorsanız, hatta elinizde kanıtınız da varsa...Devamı >
20 dakikaPusulaSerap Duygulu

20 dakika

Kimse sizin 20 dakika ortadan kaybolmanızı dert etmez, dünya durmaz, işler aksamaz. Devamı >
Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!Ailenizin DiyetisyeniM. Turgay Köse

Ambalajlı sütler hakkında gerçekler!

Uzmanından uzun ömürlü sütlerle ilgili merak edilenleri öğrendik.Devamı >
What dedin?Vira ViraElif Ebru Wibrew

What dedin?

Ne kadar meraklıyız dilimizi parçalamaya... El birliğiyle dilimizi pek bir güzel kanatıyoruz farkında mısınız?Devamı >
  
Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek bağı neden geç kesilmeli?

Göbek kordonu kesilmeden önce anneler bebekleriyle biraz daha fazla zaman geçirebilmeli.Devamı >
Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Böyle sevimli uyuyan bebek görmediniz!

Uyurken kollarına hakim olamayan sevimli minik sizin de yüzünüzü güldürecek.Devamı >
Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Babasıyla hip hop dansı yapan ufaklık

Şirin halleriyle yüzünüzde tebessüm oluşmasını sağlayacak.Devamı >