Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.
Hurriyet.com.tr Hürriyet Aile
 

AY AY KONUŞMA GELİŞİMİ

Ay Ay Konuşma Gelişimi
  • PAYLAŞ
  • PAYLAŞ
    Adınız *
    Alıcı E-Posta Adresi *
    Mesajınız
21.02.2011 - 11:15 | Son Güncelleme:

Ay ay bebeklerin konuşma aşamaları...

Bebeklerin konuşma süreçlerinin cinsiyet, sağlık durumu, zeka düzeyi, aile ilişkileri ve genetik faktörlere göre farklılık gösterdiğini kaydeden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Meltem Özkan, bebeklerin konuşma aşamalarını şöyle anlatıyor:

2-5 Ay ( a-guuular)

Sesini fark etmeye, ses tellerini kullanabilmeye, iletişim kurmaya başlar. Bu dönemde bebeğinizin sesini duyar duymaz yanına koşmayıp, kendi kendine söylenmesine, konuşmasına fırsat tanıyın.

5-7 Ay (a-aaa sesleri)

Bebeğin hem beyin hem de ses telleri hızla gelişmeye devam eder. Bu dönemde 8-10 tane değişik ses çıkarmaya başlayabilir. Cümlelerle konuşmayı taklit eder gibi normal sesle başlayıp, alçaltıp yükselterek sesler çıkarmayı başarır.

7-12 Ay (ba-ba-ba)

Bir sesli, bir sessiz harften oluşan basit heceler arka arkaya dizilerek konuşma dönemidir; mama, baba, dede gibi… İlk gerçek sözcükler bunlarmış gibi görünse de çoğu çocuk ilk kelimelerini 9-14 ay arasında öğrenir.

18-24 Ay (Bir araya getirme)

Bu aylarda günde 8-10 kelime öğrenir, kelime haznesi çok genişler, iki kelimeli basit cümleler başlar. İstediklerini yaptırmanın konuşmaktan geçtiğini algılayan çocuk, konuşmaya çok çaba gösterir, anlatamadığında da büyük hayal kırıklığı yaşayabilir.

24-36 Ay (Akıcı konuşma)

24 aydan sonra sadece eylem fiilleri ve nesne isimleri değil, duygularını belirten kelimeler de kullanmaya başlarlar; istiyorum, mutluyum gibi… 

Yayın tarihi: 21.02.2011
  Yorum yazabilmek için lütfen üye girişi yapın
OKUYUCU YORUMLARI (18)

gunaydın benım 16 aylık oglum var sadece annne dıyor soyletemıyorum farklı cumleller anlıyor fakata tekrrralamıyor uzerıne dustugumdede sınırlenıp vuruuyor bana cok endıselenıyorum konusmadıgı ıcıın canı ıstemesse hıcbırsey yaptıramıyorum

01.08.2012 09:44:54 dılek kaya

benim 2006 dogumlu oglum 2 yasında sarkı söylemeye baslamıstı cok sakın bır bebektı fakat 2. oglum 2010 dogumlu herşeyi anlıyor duyguları bılıyor ama sorulunca seviyormusun gibi evet hayır diye cvp veriyor. bunun dısında anne baba dede baanne (babanne) su vs tek kelimelik istediğini anlatıyor tam harflerını söyleyemesede. 2 kelimelilere nasıl ve ne zaman geçecek. biraz istediği olsun bir çocuk ama hiperaktivitesi yok otistik belirtiside yok.

20.04.2012 10:53:58 incifer ertürk
18 YORUMUN TÜMÜNÜ GÖSTER 
İDEAL BOY KİLO HESAPLAMA Bebeğinizin Bilgileri
Cinsiyeti:
Yaşı:
Boyu:
Kilosu: